17 najbardziej poszukiwanych

Rzadki metal rzadkiej ziemi
Mało kto potrafi wymienić wszystkie te pierwiastki, ale gdyby ich zabrakło, bardzo zmieniłoby się nasze życie.
materiały prasowe

W każdej turbinie elektrowni wiatrowej, w każdym komputerze, telefonie i dowolnym innym zaawansowanym technologicznie urządzeniu, od skanerów medycznych po samochody na prąd, znajdują się surowce znane jako „metale ziem rzadkich”. To zwyczajowa nazwa 17 pierwiastków chemicznych, będących niezwykle poszukiwanym towarem (15 lantanowców oraz skand i itr). Ich zasoby są ograniczone, a większość istniejących źródeł zagarnęły już Chiny w pogoni za coraz szybszym wzrostem gospodarczym.

W czerwcu Chiny, które kontrolują ponad 90 proc. rezerw tych niezbędnych metali, ostrzegły, że mimo ograniczania eksportu ich dostawy się zmniejszają. W specjalnym memorandum przedstawiciel chińskich władz napisał: „Po ponad 50 latach intensywnego wydobycia, zasoby metali ziem rzadkich w Chinach się zmniejszają, ich dostawy są zagwarantowane na coraz mniejszą liczbę lat”.

Może to oznaczać katastrofę dla zielonych technologii, takich jak energia odnawialna czy pojazdy z niską emisją CO2. Właśnie z tego powodu Europa mocno zaangażowała się w kampanię dyplomatyczną wobec władz Grenlandii. Celem jest uzyskanie dostępu do surowców naturalnych wyspy. Według szacunków geologów metale ziem rzadkich pod rozległą pokrywą lodowcową Grenlandii będą mogły w przyszłości zaspokoić nawet jedną czwartą globalnego zapotrzebowania.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną