„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Rzadki metal rzadkiej ziemi

17 najbardziej poszukiwanych

materiały prasowe
Mało kto potrafi wymienić wszystkie te pierwiastki, ale gdyby ich zabrakło, bardzo zmieniłoby się nasze życie.

W każdej turbinie elektrowni wiatrowej, w każdym komputerze, telefonie i dowolnym innym zaawansowanym technologicznie urządzeniu, od skanerów medycznych po samochody na prąd, znajdują się surowce znane jako „metale ziem rzadkich”. To zwyczajowa nazwa 17 pierwiastków chemicznych, będących niezwykle poszukiwanym towarem (15 lantanowców oraz skand i itr). Ich zasoby są ograniczone, a większość istniejących źródeł zagarnęły już Chiny w pogoni za coraz szybszym wzrostem gospodarczym.

W czerwcu Chiny, które kontrolują ponad 90 proc. rezerw tych niezbędnych metali, ostrzegły, że mimo ograniczania eksportu ich dostawy się zmniejszają. W specjalnym memorandum przedstawiciel chińskich władz napisał: „Po ponad 50 latach intensywnego wydobycia, zasoby metali ziem rzadkich w Chinach się zmniejszają, ich dostawy są zagwarantowane na coraz mniejszą liczbę lat”.

Może to oznaczać katastrofę dla zielonych technologii, takich jak energia odnawialna czy pojazdy z niską emisją CO2. Właśnie z tego powodu Europa mocno zaangażowała się w kampanię dyplomatyczną wobec władz Grenlandii. Celem jest uzyskanie dostępu do surowców naturalnych wyspy. Według szacunków geologów metale ziem rzadkich pod rozległą pokrywą lodowcową Grenlandii będą mogły w przyszłości zaspokoić nawet jedną czwartą globalnego zapotrzebowania.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną