Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Sama słodycz

Największy narkotyk ludzkości

materiały prasowe
Wkrótce słodycze będą reglamentowane przez państwo. W katalogu szkodliwych używek do czołówki trafił cukier. Jest równie niebezpieczny jak alkohol czy nikotyna, a może bardziej.

Powodem, dla którego ludzkość od trzech dekad w zastraszającym tempie tyje i zapada na choroby, nie jest nagły wzrost apetytu czy lenistwo, lecz substancja o wzorze chemicznym C12H22O11 – cukier. – Nic nie wskazuje na to, że pula genowa w tak krótkim czasie zmieniła się na tyle, że nagle mamy większą skłonność do nadwagi – argumentuje Robert Lustig, profesor pediatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Konsument ćpun

Lustig nie zgadza się również z tezą, że jesteśmy mniej skorzy do ruchu niż dawniej nasi rodzice i dziadkowie. Wyklucza tłuszcz jako przyczynę – popularny w latach 70. i 80. ruch Low Fat przyczynił się do tego, że spożywamy dziś mniej tłuszczów niż kiedyś. Ponieważ jednak jedzenie bez tłuszczu często smakuje jak karton, przemysł spożywczy zastąpił jeden wysokokaloryczny nośnik smaku innym – substancją, która wywołuje uśmiech na twarzy już u niemowląt: cukrem. Kryje się on w wielu miejscach – nie tylko tam, gdzie się go spodziewamy, lecz także w wędlinach, chlebie, twarogu, wędzonym łososiu, panierowanych sznyclach, sosach sałatkowych, pizzy, płatkach śniadaniowych czy słonych paluszkach.

W ciągu 50 lat światowe spożycie cukru potroiło się i wynosi obecnie 165 mln ton rocznie. W krajach rozwijających się i w nowo uprzemysłowionych rosnący dobrobyt napędza konsumpcję cukru szczególnie mocno. Jednocześnie rozprzestrzeniają się tam zachodnie choroby cywilizacyjne, jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Diagnozy dotyczące przyszłości chrześcijaństwa

Przyszłość chrześcijaństwa. Diagnozy i prognozy.

Adam Szostkiewicz
17.11.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną