Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Bajka o nahajce

Rycerze prawosławia

materiały prasowe
Kozak nie zdradzi, nie sprzeda, nie okradnie państwa, a będzie go bronić. Także jeśli to państwo rosyjskie.

Bierzemy nóż do ręki, odwracamy ostrze od siebie. Raz! Dwa! Trzy! Wypad! Wybijamy się z lewej nogi, naprzód, nożem tniemy wszystko, co możemy pociąć przeciwnikowi – twarz, szyję, rękę. Listopadowy wieczór w moskiewskiej dzielnicy Sokolniki, 10-piętrowy ceglany dom na terenie byłych zakładów elektromechanicznych. Trening kozackich sztuk walki odbywa się w sali bez klimatyzacji, wielkie okno otwarte jest więc na oścież, choć na dworze minus pięć. Na ścianach dwie reprodukcje ikon. Dwa filary pośrodku są obwiązane wojłokiem – adepci ćwiczą na nich uderzenia. Na zajęcia przyszło 12 osób – ośmiu chłopaków, cztery dziewczyny. Fotografować nie wolno.

Trener – Dmitrij Nienarokow, z Patriarchatu Moskiewskiego Cerkwi prawosławnej, jest spocony i podekscytowany, jak wszyscy uczestnicy ćwiczeń: Pod koniec ćwiczeń powiesimy pod sufitem baranią tuszę, będziemy na niej ćwiczyć. Zwykłym nożykiem do papieru można pociąć taki wielki kawał mięsa i żebra połamać. Kozackie sztuki walki nie są sportem, nabyte pod okiem Nienarokowa umiejętności mają adeptom służyć na ulicach miasta. – Oficerów i kursantów uczymy walki wręcz, posługiwania się białą bronią, saperką, pistoletem używanym jak kastet, nawet telefonem komórkowym. W sztuce walki opieramy się na tradycji, to siedzi głęboko w naszych genach. Doskonale to widać w kozackich tańcach bojowych. Na przykład w hopaku są zakodowane chwyty naszej tradycyjnej sztuki walki.

Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu. Budynek, wraz z położoną nieopodal cerkwią Jana Chrzciciela, należy do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – niedawno wygrała proces o tytuł własności do części nieruchomości na terenie dawnych zakładów. Nienarokow jest setnikiem (dowódcą oddziału w wojsku kozackim, odpowiednikiem porucznika). Jego sotnia Wschód wchodzi w skład oddziału stowarzyszenia Kozaków Moskwy. Moskiewskie stowarzyszenie liczy sześć sotni po 150 osób.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną