Świat

Mamy chimery

Nowe stare życie

materiały prasowe
Sklonować, zanim wyginą – biotechnolodzy chcą ratować zagrożone gatunki zwierząt, obrońcy przyrody protestują.

Martha Gómez kilka razy w tygodniu tworzy nowe życie. Właśnie zamierza „spłodzić” kota czarnołapego z Afryki Południowej. Cieniutką igłą wprowadza pod mikroskopem komórkę somatyczną tego wymierającego gatunku do komórki jajowej zwykłego kota domowego. Uprzednio z kociej gamety usunięto jądro komórkowe.

Gómez włącza prąd. – Prąd zmienny o napięciu dziewięciu woltów przez pięć mikrosekund, potem prąd stały o napięciu 21 woltów przez 35 mikrosekund – mówi. Zrobione! Komórka rozrodcza gwałtownie pęcznieje pod wpływem impulsów elektrycznych. Początkowo wszystko się w niej burzy, potem zapada spokój.

– Za pół godziny sprawdzę, czy komórki prawidłowo się zespoliły – mówi uczona z Audubon Center for Research of Endangered Species w Nowym Orleanie. Już następnego dnia sklonowane embriony mają zostać umieszczone w macicy kotki domowej. Matka zastępcza będzie w swoim łonie nosić organizm należący do obcego gatunku.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną