Świat

Dziewczyna w ogniu

Przerwane milczenie

materiały prasowe
Ma już 14 nagród Grammy i 35 mln sprzedanych płyt, a teraz powraca kolejną płytą. Alicia Keys śpiewa o mocy i uczuciach kobiet.

Wygląda jak zwykła dziewczyna, ale to płomień, tak jasny, że może wypalić oczy”. Potężny głos Alicii Keys wyśpiewał te słowa z jej nowego krążka „Girl on Fire”. Pojawiła się na estradzie podczas rozdania tegorocznych nagród MTV Video Music, ubrana w strój z dekoltem przyprawiającym o zawrót głowy, grając na elektronicznej klawiaturze. Jak to często bywa z utworami tej gwiazdy rhythm and bluesa – podziwianej nie tylko za błyskotliwą karierę, ale także za talent muzyczny, kunszt pianistyczny i zaangażowanie w walce z AIDS – ich teksty opowiadają o jej własnych doświadczeniach, lecz z zachowaniem pewnego dystansu. Alicia zawsze podkreśla, że ta rezerwa to jedna z cech, jakie wyrobiło w niej jej miasto – Nowy Jork.

Występ na gali MTV był jednocześnie prezentacją jej dorobku i pierwszą zapowiedzią nowej płyty, która w listopadzie trafiła do sprzedaży. Tym albumem artystka przerwała trzyletnie milczenie, w najbliższych miesiącach wybiera się w trasę koncertową.

Więcej siebie samej

Dorastała w zachodniej części Manhattanu, na budzących postrach ulicach Hell’s Kitchen. Mieszkała razem z matką (imigrantką pochodzenia irlandzko-włoskiego), ojciec (Jamajczyk) wyprowadził się z domu, gdy Alicia miała zaledwie dwa lata. – Ona żyje w świecie, który jest cały w ogniu, przeczuwa katastrofę, ale wie, że może odlecieć daleko stąd – śpiewa artystka w „Girl on Fire”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

CZECHY: Bezlitośni komornicy

Huragan, który niedawno uderzył w Morawy, nie tylko pozrywał tysiące dachów, lecz także odsłonił patologię czeskiej branży komorniczej, ścigającej za długi nawet dzieci.

Tomasz Maćkowiak
02.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną