Świat

Dziewczyna w ogniu

Przerwane milczenie

materiały prasowe
Ma już 14 nagród Grammy i 35 mln sprzedanych płyt, a teraz powraca kolejną płytą. Alicia Keys śpiewa o mocy i uczuciach kobiet.

Wygląda jak zwykła dziewczyna, ale to płomień, tak jasny, że może wypalić oczy”. Potężny głos Alicii Keys wyśpiewał te słowa z jej nowego krążka „Girl on Fire”. Pojawiła się na estradzie podczas rozdania tegorocznych nagród MTV Video Music, ubrana w strój z dekoltem przyprawiającym o zawrót głowy, grając na elektronicznej klawiaturze. Jak to często bywa z utworami tej gwiazdy rhythm and bluesa – podziwianej nie tylko za błyskotliwą karierę, ale także za talent muzyczny, kunszt pianistyczny i zaangażowanie w walce z AIDS – ich teksty opowiadają o jej własnych doświadczeniach, lecz z zachowaniem pewnego dystansu. Alicia zawsze podkreśla, że ta rezerwa to jedna z cech, jakie wyrobiło w niej jej miasto – Nowy Jork.

Występ na gali MTV był jednocześnie prezentacją jej dorobku i pierwszą zapowiedzią nowej płyty, która w listopadzie trafiła do sprzedaży. Tym albumem artystka przerwała trzyletnie milczenie, w najbliższych miesiącach wybiera się w trasę koncertową.

Więcej siebie samej

Dorastała w zachodniej części Manhattanu, na budzących postrach ulicach Hell’s Kitchen. Mieszkała razem z matką (imigrantką pochodzenia irlandzko-włoskiego), ojciec (Jamajczyk) wyprowadził się z domu, gdy Alicia miała zaledwie dwa lata. – Ona żyje w świecie, który jest cały w ogniu, przeczuwa katastrofę, ale wie, że może odlecieć daleko stąd – śpiewa artystka w „Girl on Fire”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 50 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną