Świat

Holandia: Antyimigrancka strona Wildersa chybiła celu

Geert Wilders. Geert Wilders. Michael Kooren /Reuter / Forum
Jak powiadamia NRC Handelsblad, utworzona wiosną ubiegłego roku przez Partię na rzecz Wolności (PVV), antyimigrancka witryna Geerta Wildersa „dokonała żywota bez wielkiego hałasu”.
materiały prasowe

Nawoływała ona Holendrów do składania skarg dotyczących „uciążliwości” spowodowanych przez imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wywołało to, przypomina dziennik, „zaniepokojenie Parlamentu Europejskiego, gniewne pismo ambasadorów i zażenowanie rządu”.

Trzynastego grudnia Druga Izba omawiała propozycję ustawy przedstawioną przez PVV, która miałaby zakazać polskim obywatelom dostępu do holenderskiego rynku pracy. Przy okazji podsumowano wyniki witryny – przesłano prawie 40 000 skarg związanych ze „stanem nietrzeźwości, problemami parkowania pojazdów i monopolizacji zatrudnienia” przez imigrantów. Ale o wiele większa liczba skarg, 135 000, dotyczyła PVV i tejże witryny.

Według NRC Handelsblad, propozycja dotycząca Polaków nie ma wielkich szans na to, aby została przyjęta, nawet jeśli nikt nie zaprzeczy problemom wynikającym z przybycia Europejczyków ze wschodu, takim jak zajmowanie wielu miejsc pracy. Ale z drugiej strony, wykonują oni często takie roboty, jakich Holendrzy nie chcą się imać.

Dziennik uważa, że kampania prowadzona przez PVV „wskazuje raczej na to, że integracja około 300 000 imigrantów z Europy Wschodniej przebiega całkiem dobrze”. Historyk Wim Willems sądzi, że ta strona, wbrew swoim intencjom, przyczyniła się do ich integracji, gdyż ‒ w istocie okazała się punktem zwrotnym. Media zwróciły większą uwagę na pozytywne aspekty imigracji zarobkowej. A opinia publiczna zmieniła swoje nastawienie po uruchomieniu serwisu. Wielu Holendrom przypomniał on czasy dyskryminacji i wykluczenia [imigrantów poszukujących zatrudnienia].

Artykuł pochodzi ze strony Presseurop

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną