Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Mniej szampana

Gérard Depardieu jako filmowy Obelix. Gérard Depardieu jako filmowy Obelix. Everett Collection / EAST NEWS

W nowym roku Francja popadnie w jeszcze większe tarapaty. Po awanturze z aktorem Gérardem Depardieu, który uciekając przed wysokimi podatkami, chce się wyrzec francuskiego obywatelstwa, Rada Konstytucyjna zakwestionowała sztandarowy projekt prezydenta François Hollande’a, by dla dochodów powyżej miliona euro rocznie podatek zwiększyć do 75 proc. Rząd jednak będzie bronił tego projektu, popieranego przez większość Francuzów, i zaproponuje tylko zmiany w sposobie jego obliczania. Słabnący prezydent ogłasza, że 2013 r. będzie we Francji „wielką walką o zatrudnienie”, nie zanosi się jednak na to, by rekordowe bezrobocie miało spadać. Brytyjczycy, sami zmuszeni do zaciskania pasa, twierdzą, że Francuzi tracą swoją osławioną joie de vivre, radość życia. Wielka Brytania w wielkości produktu narodowego brutto wkrótce wyprzedzi Francję, w której na dodatek, według prognoz, spadnie spożycie szampana. Nieliczni optymiści z kolei wskazują na potencjał przemysłowy kraju – stocznia w St. Nazaire zyskała zamówienie na gigantyczny statek pasażerski wart powyżej miliarda euro.

Polityka 01.2013 (2889) z dnia 01.01.2013; Ludzie i wydarzenia 2013 - świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną