Świat

Staruszek z laską

Kobiety wolą dojrzalszych

materiały prasowe
Gdy Silvio Berlusconi przedstawił światu nową narzeczoną – niemal o pół wieku młodszą Franceskę Pascale – świat podzielił się na oburzonych i zachwyconych.

Różnica wieku między 76-letnim „Il Cavaliere” Silviem Berlusconim a jego nową narzeczoną wynosi prawie 50 lat. Świat uwielbia takie spektakle – z jednej strony władza i pieniądze, z drugiej strony młodość i ambicja, z jednej – sztucznie odmłodzony poprzez operacje plastyczne starzec, z drugiej – mocno uszminkowana 27-latka z neapolitańskich przedmieść, wysłana ponoć na szkolenie PR, aby być przygotowaną do publicznych występów, gdyby plany Berlusconiego związane z powrotem do polityki się powiodły. Można by stwierdzić, że to jeden z kolejnych ekscesów byłego włoskiego premiera. Można też jednak się zastanowić, skąd biorą się pary, w których różnica wieku między partnerami wynosi czasem całe pokolenie.

Wzorce jaskiniowe

Wybór partnera spoza własnej grupy wiekowej świadczy o pewnym braku: grupa rówieśników nie oferuje tego, czego się potrzebuje. Dojrzałe kobiety mają dziś takie oczekiwania, jakim nie każdy dojrzały mężczyzna potrafi sprostać. Nie jest łatwo znosić jej niezależność, nowoczesność i własne konto bankowe, podczas gdy dla młodszych mężczyzn to żaden temat – zwraca uwagę niemiecka socjolożka Ursula Richter, autorka książki „Frauen lieben jüngere Männer. Ein anderer Weg zum Glück” (Kobiety kochają młodszych mężczyzn. Inna droga do szczęścia).

Status socjoekonomiczny to miara, która pozwala ocenić pozycję społeczną jednostki lub grupy społecznej na podstawie m.in. wskaźników statusu zawodowego, dochodu, wykształcenia, prestiżu czy stylu życia. Za pomocą tej miary psycholodzy i biolodzy behawioralni tłumaczą, że połączenie młodości z dojrzałością jest z punktu widzenia strategii życiowych całkowicie zrozumiałe.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną