Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Koczownicy na mieliźnie

Cyganie morza

materiały prasowe
Lud Mokenów przez setki lat pływał po morzach południowych. Po tsunami w 2004 roku musiał jednak osiąść na stałym lądzie. Jego pradawne zaczęły zanikać.

Będąc dzieckiem, Liya Pramongkit wiodła życie na łodzi zwanej kabang. Dziś ta leciwa położna o skórze brązowej i pomarszczonej jak skorupka orzecha jest nestorką i żywą skarbnicą tradycji swojej etnicznej wspólnoty – Mokenów. Przez stulecia domami tych morskich koczowników były własnoręcznie budowane łodzie, którymi krążyli po archipelagu Mergui, obejmującym 800 wysp rozsianych wzdłuż 400 km birmańskiego i tajlandzkiego wybrzeża na Morzu Andamańskim. Całe rodziny spędzały długie miesiące na swoich kabangach, na których umieszczano słomiany daszek chroniący je – choć przecież tylko częściowo – przed kaprysami aury. Żyli na wodzie, poławiając ryby, małże i ostrygi, gromadząc niewiele dóbr i schodząc na ląd tylko w porze monsunowej.

Te łodzie mieszkalne budowano z ogromnych drzew pociętych na deski, które wiązano lianami. Liya wspomina, że wszystkie elementy symbolizowały części ludzkiego ciała. Nadawano im takie nazwy jak „żebra” czy „żołądek”. Wszędzie wokół– zgodnie z wierzeniami – błąkały się duchy morza. Dziś walczą o przetrwanie w zupełnie innym, obcym sobie świecie. Tsunami sprzed ośmiu lat, wywołane przez potężne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim, wpłynęło na pogorszenie warunków ich życia, podobnie jak wyczerpywanie się zasobów ryb. Tworzenie parków morskich i stref turystycznych po obu stronach granicy między Tajlandią a Birmą, ograniczające możliwości żeglugi, także podkopuje ich dawny styl życia.

Fala śmieci

Klan Liyi jest na terytorium Tajlandii jedną z ostatnich grup Morskich Cyganów, których członkowie nadal mówią w ojczystym języku. Ich tradycje są jednak zagrożone.

Zamiast przemierzać Morze Andamańskie, kierując się położeniem gwiazd i korzystając z prądów morskich, kilkaset osób tkwi na wysepce Koh Lao, w odległości 40 minut drogi łodzią motorową od miasta Ranong. Mieszkają tam na stałe, mimo że nie mają tajlandzkiego obywatelstwa.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 1 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną