Świat

Zakaz okrakiem

Właściwa pozycja pasażerki skutera - może niezbyt wygodnie, ale za to skromnie. Właściwa pozycja pasażerki skutera - może niezbyt wygodnie, ale za to skromnie. Bildagentur Huber/Stadler / Forum

Burmistrz pewnego indonezyjskiego miasta chce zakazać jazdy okrakiem na skuterach. Zakaz ma dotyczyć kobiet przewożonych na siodełku pasażera. Miasto nazywa się Lhokseumawe, ma 170 tys. mieszkańców i leży na północnym koniuszku Sumatry w prowincji Aceh, rządzącej się według szariatu. W regionie wielkości Łotwy cudzołóstwo karane jest kamienowaniem, a homoseksualizm – chłostą. I właśnie zasadami prawa muzułmańskiego – a nie poprawą bezpieczeństwa na ulicach – burmistrz Suaidi Yahya tłumaczy nowe obostrzenia. Jego zdaniem przewożenie pań w dotychczasowy sposób urąga dobrym obyczajom i będzie skromniej, jeśli pasażerki siądą z nogami po jednej stronie pojazdu, podobnie jak amazonki w damskich siodłach.

Na Sumatrze i w całej Azji Południowej skutery są podstawą transportu, a wprawny kierowca potrafi zapakować na niewielki motorek kilkuosobową rodzinę albo całkiem pokaźny bagaż. Problem może mieć więc spore znaczenie praktyczne, stąd nawet indonezyjscy muzułmanie łapią się za głowy. Ulil Abshar Abdalla, cytowany przez BBC muzułmański działacz z Dżakarty, zwraca uwagę, że pomysł zakrawa na absurd i to nie tylko dlatego, że Koran słowem nie wspomina o motorowerach. Autor projektu broni się, że zakaz nie jest absolutny – paniom byłoby wolno siedzieć okrakiem pod warunkiem, że będą w niegorszącym stroju.

Polityka 02.2013 (2890) z dnia 08.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną