Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Na Kyzył trafił

Wewnętrzna Afryka Rosji

materiały prasowe
Mieszkańcy Republiki Tuwy nie chcą ani przemysłu, ani kolei, ani inwestycji z Europy. Chcą żyć po swojemu, tyle że nie bardzo wiedzą jak.

Hymn Republiki Tuwy ma tylko 13 wersów. „Gdy chodzę po lesie, zawsze jestem zadowolony – bo mam tu wszystko, czego potrzebuję, by żyć”. Ten region Federacji Rosyjskiej, położony na pograniczu z Mongolią, w rankingu najczystszych ekologicznie prowincji mieści się w pierwszej trójce, a pod względem poziomu życia plasuje się na ostatniej pozycji. Dla mieszkańców Tuwy rozwinięta gospodarka to koszmar, przed którym należy uciekać. Miejscowym XXI wiek nie jest do niczego potrzebny, zresztą jak każdy inny – żyją w wiecznym bezczasie. Dla Rosji Tuwa to taka „wewnętrzna Afryka”.

Jak tu pięknie!

– Po ósmej wieczorem lepiej nie wychodzić z hotelu. A jeśli już koniecznie będzie pan musiał, to proszę zamówić taksówkę. Proszę, tu ma pan telefony do dobrej firmy taksówkowej. I niech się pan nie zdziwi, jeśli w taksówce będzie dwóch ludzi: wieczorami taksówkarze boją się jeździć sami. W Kyzyle (stolica Tuwy – przyp. FORUM) po rosyjsku się pan dogada, , ale im dalej od miasta, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spotka pan kogoś mówiącego w tym języku. Miejscowych lepiej nie zaczepiać. To dobrzy ludzie, a jeśli zabiją, to niechcący.

Taksówkarz Alosza z Chakasji wiezie mnie do Tuwy. Przez całą drogę instruuje i opowiada, co wie o tym syberyjskim regionie. Razem ze mną jedzie dwóch wojskowych z Saratowa. Mają zabrać z Kyzyłu i dowieźć na miejsce służby pięciu poborowych. – Macie szczęście, chłopaki – uśmiecha się Alosza. – Tuwańczycy to znakomici wojacy.

Tu nikt się nie wymiguje od armii. Zgłoszą się i jeszcze własną broń przyniosą. Do Kyzyłu nie doleci się samolotem, nie dojedzie pociągiem, nie dopłynie statkiem. A odkąd skoczyły w górę ceny na benzynę, podróż autobusem czy taksówką też stała się luksusem. Istne terytorium zamorskie, jak Gujana dla Francji. Różnica polega jedynie na tym, że Gujanę od Paryża dzieli Atlantyk, a Tuwę od Moskwy – własne terytorium.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 2 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną