Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Połączyć Boże Narodzenie z Nowym Rokiem

Premier Miedwiediew z małżonką w świątecznej scenerii. Premier Miedwiediew z małżonką w świątecznej scenerii. Alexander Astafyev/RIA Novosti / EAST NEWS

Protodiakon Andriej Kurajew, profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej, zaproponował stałe przeniesienie prawosławnego Bożego Narodzenia, z 7 stycznia na dzień Nowego Roku i jednoczesne obchodzenie obu świąt. Według Kurajewa, teologicznie „nasza era, a zatem każdy nowy rok i tak datuje się od urodzin Chrystusa”, a więc obecne rozdzielenie świąt jest „nielogiczne i dziwne”. Kurajew skrytykował także swoich rodaków, że głównie świętują Nowy Rok, podczas gdy na obchody Bożego Narodzenia „sił już nie starcza”.

Ale w tym roku z siłami Rosjan było chyba wszystko w porządku, bo świąteczne kanikuły potrwały od 1 aż do 8 stycznia. Liturgie bożonarodzeniowe odbyły się w 9 tys. cerkwi, które ochraniało prawie 50 tys. policjantów. Jeśli chodzi o Nowy Rok, to w samej Moskwie w masowych imprezach i jarmarkach miało uczestniczyć ponad 6 mln osób. Nieprzyjemnym podarkiem świątecznym był natomiast znaczący wzrost cen wódki oraz biletów na wszystkie środki publicznej komunikacji.

Polityka 03.2013 (2891) z dnia 15.01.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną