Świat

Koniec trasy?

Londyński duch

materiały prasowe
Dla wizerunku brytyjskiej stolicy są równie ważne jak czerwone budki telefoniczne i królowa, ale charakterystyczne czarne taksówki mogą wkrótce zniknąć z ulic.

Nad tradycyjnymi londyńskimi czarnymi taksówkami zebrały się, nomen omen, czarne chmury. Od 1948 r., odkąd wsiedli do nich pierwsi pasażerowie, stały się symbolem miasta niemal w takim samym stopniu jak Beefeaterzy pod pałacem Buckingham. Pojawiły się podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia ostatnich igrzysk olimpijskich, na ich dachach tańczyły Spice Girls. Król wyspiarskiego państwa Tonga zamówił dla siebie model ze skórzaną tapicerką i minibarem, a jedna z firm ochroniarskich używa czarnych taksówek z przyciemnianymi szybami, by dyskretnie przewozić słynnych więźniów i podejrzanych do sądu. Do niedawna służyły jako oficjalne limuzyny gubernatorowi Falklandów. Niektórzy celebryci (jak aktorzy Stephen Fry i sir Laurence Olivier) kupili czarne taksówki na własność, ponieważ pozwalają poruszać się po Londynie bez wzbudzania sensacji.

Jednocześnie są symbolem odzwierciedlającym brytyjską elegancję. Żółte taksówki Nowego Jorku mogą być odbierane jako mało gustowne czy wręcz wulgarne kolorystycznie, natomiast wielu Anglików chce widzieć w czarnym modelu TX4 o staromodnej linii nadwozia gentlemana na czterech kołach.

Wymiary TX4 do dziś są regulowane przepisami z 1906 r., które wymagają, by do taksówki mógł zmieścić się swobodnie mężczyzna w cylindrze. Muszą być na tyle długie, by dwie osoby siedzące naprzeciwko siebie nie dotykały się kolanami. Mają mieć na tyle mały promień skrętu, by wyjechać z rondka przed londyńskim hotelem Savoy na jeden raz (do dziś wielki TX4 skręca ciaśniej niż Smart). „Są jak wierny, nienagannie ubrany służący, którego można dyskretnie przywołać skinieniem ręki, bez robienia hałasu i gwizdania na całą ulicę” – porównuje „The Guardian”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 3 numerze "Forum".

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną