Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Koniec trasy?

Londyński duch

materiały prasowe
Dla wizerunku brytyjskiej stolicy są równie ważne jak czerwone budki telefoniczne i królowa, ale charakterystyczne czarne taksówki mogą wkrótce zniknąć z ulic.

Nad tradycyjnymi londyńskimi czarnymi taksówkami zebrały się, nomen omen, czarne chmury. Od 1948 r., odkąd wsiedli do nich pierwsi pasażerowie, stały się symbolem miasta niemal w takim samym stopniu jak Beefeaterzy pod pałacem Buckingham. Pojawiły się podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia ostatnich igrzysk olimpijskich, na ich dachach tańczyły Spice Girls. Król wyspiarskiego państwa Tonga zamówił dla siebie model ze skórzaną tapicerką i minibarem, a jedna z firm ochroniarskich używa czarnych taksówek z przyciemnianymi szybami, by dyskretnie przewozić słynnych więźniów i podejrzanych do sądu. Do niedawna służyły jako oficjalne limuzyny gubernatorowi Falklandów. Niektórzy celebryci (jak aktorzy Stephen Fry i sir Laurence Olivier) kupili czarne taksówki na własność, ponieważ pozwalają poruszać się po Londynie bez wzbudzania sensacji.

Jednocześnie są symbolem odzwierciedlającym brytyjską elegancję. Żółte taksówki Nowego Jorku mogą być odbierane jako mało gustowne czy wręcz wulgarne kolorystycznie, natomiast wielu Anglików chce widzieć w czarnym modelu TX4 o staromodnej linii nadwozia gentlemana na czterech kołach.

Wymiary TX4 do dziś są regulowane przepisami z 1906 r., które wymagają, by do taksówki mógł zmieścić się swobodnie mężczyzna w cylindrze. Muszą być na tyle długie, by dwie osoby siedzące naprzeciwko siebie nie dotykały się kolanami. Mają mieć na tyle mały promień skrętu, by wyjechać z rondka przed londyńskim hotelem Savoy na jeden raz (do dziś wielki TX4 skręca ciaśniej niż Smart). „Są jak wierny, nienagannie ubrany służący, którego można dyskretnie przywołać skinieniem ręki, bez robienia hałasu i gwizdania na całą ulicę” – porównuje „The Guardian”.

 

Pełna wersja artykułu dostępna w 3 numerze "Forum".

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Świat

NATO kilku prędkości? Pomysły trumpistów coraz bardziej szalone i coraz groźniejsze

Lepsza ochrona dla krajów więcej „płacących” – gorsza lub brak dla tych, którzy się ociągają. Tak według wojskowego doradcy Trumpa miałoby wyglądać NATO po reformie. Dawni członkowie trumpowskiej administracji mówią wprost: następna kadencja oznacza wyjście USA z Sojuszu i jego rozpad.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
17.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną