Świat

Jeroen Dijsselbloem, twardy szef eurogrupy

Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów nowym szefem eurogrupy. Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów nowym szefem eurogrupy. Yves Herman/Reuters / Forum
Po miesiącach dyskusji nareszcie znamy nowego szefa eurogrupy. Kończy się kadencja Jeana Claude’a Junckera. Jak donosi dziennik De Volkskrant, jego następcą zostanie Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów.

Ta kandydatura miała właściwie tylko jednego krytyka. Był nim francuski odpowiednik Dijsselbloema, Pierre Moscovici. Niedawno ogłosił jednak w TV 5, że wycofuje się z wyścigu o to stanowisko. Komentator dziennika, Martin Sommer nie posiada się z radości. Powód? Dijsselbloem jest o wiele bardziej eurosceptyczny od swego poprzednika.

„Juncker był zdania, że liderzy europejscy doskonale wiedzieli, co trzeba uczynić, ale niestety nie dawało się do tego przekonać elektoratu. Od wieków taki sposób myślenia dominował na Starym Kontynencie, ale jeśli mam słuszność, postawa Dijsselbloema jest zupełnie odmienna”, pisze Sommer i dodaje, że nowy szef eurogrupy powinien okazać się skuteczną przeciwwagą dla trzech innych ważnych unijnych figur.

 Dijsselbloem jest zwolennikiem polityki pragmatycznej, która wydaje się dobrą strategią generalną dla dzisiejszej Europy. Jest to bliskie poglądom premiera Marka Ruttego, który też nie chce skupiać się na długoterminowych wizjach przyszłości Unii. Takiego właśnie spojrzenia brakuje nam w gronie takich polityków jak przewodniczący Komisji Barroso, szef Europejskiego Banku Centralnego Draghi i przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy. Każdy z nich pędzi na pełnym gazie ku ‘Unii totalnej’. Poza tym wszyscy trzej reprezentują południowy katolicyzm.

Zupełnie inna opinia wyłania się z komentarza redakcyjnego portugalskiego dziennika Publico. Czytamy tu, że „odejście Jean-Claude Junckera oznacza domknięcie się pewnego cyklu i dla Portugalii jest złą wiadomością”.

Więcej na stronie Presseurop

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Wanna Berlina. Tak kiedyś wypoczywano w uzdrowiskach nad Bałtykiem

O kuracjuszach w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu, Dziwnowie... Jak dawniej odpoczywano nad Bałtykiem.

Dariusz Łukasiewicz
20.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną