Świat

Jeroen Dijsselbloem, twardy szef eurogrupy

Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów nowym szefem eurogrupy. Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów nowym szefem eurogrupy. Yves Herman/Reuters / Forum
Po miesiącach dyskusji nareszcie znamy nowego szefa eurogrupy. Kończy się kadencja Jeana Claude’a Junckera. Jak donosi dziennik De Volkskrant, jego następcą zostanie Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów.

Ta kandydatura miała właściwie tylko jednego krytyka. Był nim francuski odpowiednik Dijsselbloema, Pierre Moscovici. Niedawno ogłosił jednak w TV 5, że wycofuje się z wyścigu o to stanowisko. Komentator dziennika, Martin Sommer nie posiada się z radości. Powód? Dijsselbloem jest o wiele bardziej eurosceptyczny od swego poprzednika.

„Juncker był zdania, że liderzy europejscy doskonale wiedzieli, co trzeba uczynić, ale niestety nie dawało się do tego przekonać elektoratu. Od wieków taki sposób myślenia dominował na Starym Kontynencie, ale jeśli mam słuszność, postawa Dijsselbloema jest zupełnie odmienna”, pisze Sommer i dodaje, że nowy szef eurogrupy powinien okazać się skuteczną przeciwwagą dla trzech innych ważnych unijnych figur.

 Dijsselbloem jest zwolennikiem polityki pragmatycznej, która wydaje się dobrą strategią generalną dla dzisiejszej Europy. Jest to bliskie poglądom premiera Marka Ruttego, który też nie chce skupiać się na długoterminowych wizjach przyszłości Unii. Takiego właśnie spojrzenia brakuje nam w gronie takich polityków jak przewodniczący Komisji Barroso, szef Europejskiego Banku Centralnego Draghi i przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy. Każdy z nich pędzi na pełnym gazie ku ‘Unii totalnej’. Poza tym wszyscy trzej reprezentują południowy katolicyzm.

Zupełnie inna opinia wyłania się z komentarza redakcyjnego portugalskiego dziennika Publico. Czytamy tu, że „odejście Jean-Claude Junckera oznacza domknięcie się pewnego cyklu i dla Portugalii jest złą wiadomością”.

Więcej na stronie Presseurop

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną