Świat

Siekiera, motyka, konsola

Nowy kanciasty świat

materiały prasowe
„Minecraft” to wirtualny świat zbudowany z klocków. Stworzył go Marcus „Notch” Persson i zaprosił do zabawy innych. Dołączyły do niego miliony graczy.

Na początku był blok. I blok mierzył 16 pikseli w każdym kierunku. I Notch stworzył 256 rodzajów bloków: stałe i płynne. I nazwał bloki stałe ziemią, piaskiem, kamieniem, żwirem i węglem, płynne – wodą i lawą. I sprawił, że po niebie popłynęły kanciaste chmury, a na ziemi wyrosły kanciaste drzewa. I Notch widział, że to było dobre. „Gra Jaskiniowa Tech-Test” – brzmiał tytuł krótkiej sekwencji wideo wstawionej do sieci w maju 2009 r. przez tego programistę, podówczas znanego tylko innym autorom gier. Kto chciał, mógł sobie co tydzień ściągać najnowsze kontynuacje.

Raj majsterklepki

Co z projektu „Minecraft” wyrośnie, 33-letni Notch, którego prawdziwe nazwisko brzmi Markus Persson, chyba sam sobie nie wyobrażał. Dziś, gdy ten Szwed zaprosił fanów na spotkanie w Disneylandzie pod Paryżem, siedem tysięcy biletów wyprzedano w ciągu kilku godzin. Na zjeździe Minecon 2012 pełno było ośmiolatków, które kazały rodzicom godzinami stać w kolejkach przy stoiskach z gadżetami. Pełnoletni w tym czasie gonili za autografami autorów i prominentnych, znanych z sieci graczy. Wspólnota miłośników gry bawiła się w atmosferze mieszaniny techno party i kościelnego święta.

Dzięki około 18 milionom sprzedanych egzemplarzy ta na pierwszy rzut oka prosto skonstruowana gra prześciga już uznane produkty, jak „World of Warcraft”. Sama tylko wersja na konsolę Xbox 360 od debiutu w maju ub.r. została sprzedana w liczbie czterech i pół miliona sztuk. – Nie pamiętam już dokładnie, co mnie tak zafascynowało w tej grze – mówi Daniel, 22 lata. Ten student informatyki z Akwizgranu należał do użytkowników pierwszych wersji. – Wówczas w tej grze można było tylko biegać, ale miało się wrażenie, że było w niej coś zupełnie innego, nowego.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną