Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Mat dla maczo

Życie na szachownicy

materiały prasowe
Wygrywała z mężczyznami, ograła Kasparowa... A jednak najlepsza szachistka świata Judit Polgár opowiada się za utrzymaniem osobnych rozgrywek dla kobiet.

Według teorii pani ojca, który wprowadził panią w świat szachów, geniusza można stworzyć. Zgadza się pani z tym poglądem?
Judit Polgár: Zasadniczo się zgadzam, ale talent również pomaga.

Pani ojciec uważał, że jego córki nie powinny rywalizować z innymi kobietami. Nie startowała pani w kobiecych mistrzostwach świata. Dlaczego?
Gdy dorastałam, szachy były takie same dla wszystkich. Dziś na poziomie profesjonalnym jest kategoria „otwarta” i kategoria „kobieca”. Zawsze lubiłam wyzwania. Od 1989 r. miałam najwyższy ranking wśród kobiet. Nie czułam więc potrzeby, by z nimi rywalizować. To nigdy nie było dla mnie wystarczająco trudne wyzwanie.Wydaje się dziwne, że kobiety i mężczyźni rywalizują osobno w szachach, przecież to intelektualny sport.Bardzo trudno jest zmienić tradycję. Jeśli większości kobiet to odpowiada, dlaczego nie? Mogą być mistrzyniami świata i grać w światowych pucharach.

Twierdzi więc pani, że istnieje oddzielna kategoria dla kobiet, bo tak jest im łatwiej?
Właściwie tak. I wcale ich za to nie winię. Rozumiem to, nawet jeśli kobieca kategoria jest na absolutnie innym poziomie. Czymś zupełnie innym jest na przykład pokonanie gracza o najwyższym rankingu, Magnusa Carlsena, co właśnie udało mi się w Meksyku. Ale zwycięstwo to zwycięstwo, prawda? Sądzę, że panie są świadome, że gdyby zlikwidowano kobiecą kategorię, to nagle nie byłoby dla nich miejsca na światowym poziomie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną