Świat

Mat dla maczo

Życie na szachownicy

materiały prasowe
Wygrywała z mężczyznami, ograła Kasparowa... A jednak najlepsza szachistka świata Judit Polgár opowiada się za utrzymaniem osobnych rozgrywek dla kobiet.

Według teorii pani ojca, który wprowadził panią w świat szachów, geniusza można stworzyć. Zgadza się pani z tym poglądem?
Judit Polgár: Zasadniczo się zgadzam, ale talent również pomaga.

Pani ojciec uważał, że jego córki nie powinny rywalizować z innymi kobietami. Nie startowała pani w kobiecych mistrzostwach świata. Dlaczego?
Gdy dorastałam, szachy były takie same dla wszystkich. Dziś na poziomie profesjonalnym jest kategoria „otwarta” i kategoria „kobieca”. Zawsze lubiłam wyzwania. Od 1989 r. miałam najwyższy ranking wśród kobiet. Nie czułam więc potrzeby, by z nimi rywalizować. To nigdy nie było dla mnie wystarczająco trudne wyzwanie.Wydaje się dziwne, że kobiety i mężczyźni rywalizują osobno w szachach, przecież to intelektualny sport.Bardzo trudno jest zmienić tradycję. Jeśli większości kobiet to odpowiada, dlaczego nie? Mogą być mistrzyniami świata i grać w światowych pucharach.

Twierdzi więc pani, że istnieje oddzielna kategoria dla kobiet, bo tak jest im łatwiej?
Właściwie tak. I wcale ich za to nie winię. Rozumiem to, nawet jeśli kobieca kategoria jest na absolutnie innym poziomie. Czymś zupełnie innym jest na przykład pokonanie gracza o najwyższym rankingu, Magnusa Carlsena, co właśnie udało mi się w Meksyku. Ale zwycięstwo to zwycięstwo, prawda? Sądzę, że panie są świadome, że gdyby zlikwidowano kobiecą kategorię, to nagle nie byłoby dla nich miejsca na światowym poziomie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną