Świat

Mat dla maczo

Życie na szachownicy

materiały prasowe
Wygrywała z mężczyznami, ograła Kasparowa... A jednak najlepsza szachistka świata Judit Polgár opowiada się za utrzymaniem osobnych rozgrywek dla kobiet.

Według teorii pani ojca, który wprowadził panią w świat szachów, geniusza można stworzyć. Zgadza się pani z tym poglądem?
Judit Polgár: Zasadniczo się zgadzam, ale talent również pomaga.

Pani ojciec uważał, że jego córki nie powinny rywalizować z innymi kobietami. Nie startowała pani w kobiecych mistrzostwach świata. Dlaczego?
Gdy dorastałam, szachy były takie same dla wszystkich. Dziś na poziomie profesjonalnym jest kategoria „otwarta” i kategoria „kobieca”. Zawsze lubiłam wyzwania. Od 1989 r. miałam najwyższy ranking wśród kobiet. Nie czułam więc potrzeby, by z nimi rywalizować. To nigdy nie było dla mnie wystarczająco trudne wyzwanie.Wydaje się dziwne, że kobiety i mężczyźni rywalizują osobno w szachach, przecież to intelektualny sport.Bardzo trudno jest zmienić tradycję. Jeśli większości kobiet to odpowiada, dlaczego nie? Mogą być mistrzyniami świata i grać w światowych pucharach.

Twierdzi więc pani, że istnieje oddzielna kategoria dla kobiet, bo tak jest im łatwiej?
Właściwie tak. I wcale ich za to nie winię. Rozumiem to, nawet jeśli kobieca kategoria jest na absolutnie innym poziomie. Czymś zupełnie innym jest na przykład pokonanie gracza o najwyższym rankingu, Magnusa Carlsena, co właśnie udało mi się w Meksyku. Ale zwycięstwo to zwycięstwo, prawda? Sądzę, że panie są świadome, że gdyby zlikwidowano kobiecą kategorię, to nagle nie byłoby dla nich miejsca na światowym poziomie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 4 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 28 stycznia 2013 r.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną