Świat

Kartel Templariuszy

Państwo w państwie

materiały prasowe
Sześć lat temu rząd Meksyku wypowiedział wojnę narkobiznesowi. Rezultat: gangi nie tylko prosperują, ale rządzą całymi prowincjami.

Droga do meksykańskiego regionu Tierra Caliente (Gorąca Ziemia) wije się w dół pośród piniowych lasów ku żyznemu rajowi, w którym tropikalne owoce tryskają prosto z ziemi, by ponownie wspiąć się w dzikie górskie rejony. Ten tajemniczy, nieujarzmiony zakątek wybrzeża Pacyfiku na pograniczu stanów Michoacán i Guerrero przez wieki znajdował się na peryferiach rządów państwa. Dziś stanowi prawdziwe wyzwanie: de facto to państwo w państwie, rządzone przez osobliwy i żądny krwi gang.

To baza Los Caballeros Templarios (Templariuszy), związku przestępczego, który łączy pseudomistyczną ideologię z krwiożerczym zmysłem handlowym i skłonnością do skrajnej przemocy. Jeden z miejscowych cicho wyznaje: Nikt tu nie wjedzie bez ich wiedzy, wszędzie mają informatorów. – Najlepiej mówić ogólnikami, nigdy nie wiadomo, kto usłyszy – potakuje inny. – To oni mają tu władzę, nie rząd – dodaje kolejny.

Zło konieczne

To tu były już meksykański prezydent Felipe Calderón zainicjował ogólnonarodową zbrojną ofensywę przeciw zorganizowanej przestępczości. Kilka dni po objęciu urzędu w grudniu 2006 r. wysłał do walki oddziały zamaskowanych wojsk i ciężko uzbrojonej policji federalnej – kilka tysięcy w swoim rodzinnym stanie Michoacán i 50 tysięcy w skali całego kraju. Sam przywdział wojskowy mundur, wizytując bazę wojskową w Michoacán, żeby zagrzewać żołnierzy do walki. Komunikat dla świata przestępczego był jasny: po latach ignorowania rosnącej siły karteli narkotykowych nadeszła pora, aby Meksyk naprężył muskuły.

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

 

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną