Świat

Bohema jak malowana

Życie w ramach obrazu

materiały prasowe
Wystawa portretów Edouarda Maneta w londyńskiej Royal Academy to krótka podróż do XIX-wiecznego Paryża. Może nawet zbyt krótka...

Wystawa „Manet: Portraying Life” (Manet: portretowanie życia) poza obrazami cudownymi, nieukończonymi oraz pośledniejszej rangi, przedstawia osobliwości i dzieła zaniechane, które za życia malarza nigdy nie ujrzały światła dziennego. Dzieła, których artysta nie wypuścił z pracowni oraz te, od których odszedł: chłopiec na rowerze albo pan Brun o mlecznej cerze, w białych spodniach, spacerujący po ogrodzie. Arcydzieła nie wystarczą, by być artystą wybitnym. Nawet Edouard Manet miewał słabsze dni.

Nie oglądamy artysty w odmiennym niż dotychczas świetle, mimo wszelkich badań naukowych i interpretacji, jakim poddawano jego twórczość. Próbuje natomiast ocenić rolę portretów w jego sztuce. Prawie cała twórczość Maneta to portrety, niezależnie od tego, co malował. W najoczywistszy sposób widać to w „Koncercie w ogrodzie Tuileries” z 1862 r., któremu oddano całe pomieszczenie. Maleńkie portrety zawarte w tej niewielkiej plenerowej scenie (nieco ponad metr szerokości) migoczą do publiczności. – Popatrz, to Charles Beaudelaire! A czy to nie Théophile Gautier? A tam, czy to nie Jacques Offenbach?

Siła szczegółów

Inne pomieszczenie przeznaczono na wielki plan Paryża z czasów Maneta, są też katalogi na stołach i pokaz slajdów z fotograficznymi portretami modelek, niebyt sensowny sposób poszerzenia wystawy obejmującej niespełna 60 dzieł. Pokazano również oryginalne wizytówki ze zdjęciami, a wiele z nich wyszło spod ręki fotografa i karykaturzysty Nadara. Manet mógł się do nich odwoływać, o czym świadczy w pewnej mierze portret premiera Georges’a Clemenceau. Prawdopodobnie Manet korzystał z jego fotografii, by wykończyć obraz. Zdjęcia są jednak czymś drugorzędnym. Fotografia nie zabiła malarstwa Maneta, może nawet uwolniła je z obowiązku zachowania podobieństwa i etykiety – konwencji, z którymi Manet i tak lubił igrać.

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną