„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Pułapka z wiatrakiem

Jaki kraj, taki zabobon

materiały prasowe
Możecie wierzyć albo nie, ale koreański przesąd, że wentylator jest zagrożeniem dla życia, zawiera ziarno prawdy. Lepiej uważajcie! – ostrzega pisarz Ken Jennings.

Czy to prawda, że jeśli obetnie się paznokcie, podczas gdy krewni lecą gdzieś samolotem, to maszyna się rozbije? – zapytała mnie pewna prezenterka radiowa. Byłem przepytywany w związku z moją nową książką „Because I Said So” (Bo ja tak powiedziałem!), w której rozprawiam się ze 125 typowymi „mądrościami” rodziców: że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, że siedzenie za blisko telewizora jest groźne dla oczu, że nie należy pływać po posiłku itd.

Gdzie złapiesz wilka

Ostatnie dwa lata spędziłem szukając klasycznych przykładów rodzicielskich rad, rozmawiałem z przyjaciółmi, rodziną i obcymi osobami spotkanymi w internecie. Szybko zorientowałem się, że tego rodzaju ludowe opowieści są ściśle związane z miejscową kulturą. To, co rodzice w Meksyku wkładają dzieciom do głowy, ma się do tego, co wpajają rodzice w Holandii, jak chili do śledzia.

I tak chińscy rodzice uczą swoje pociechy, że siadanie na miejscu, które zostało wygrzane przez inną osobę, powoduje hemoroidy. Brytyjczycy sądzą, że wilka łapie się od siadania na zimnych miejscach, natomiast jeśli dziecko usiądzie na zimnym miejscu na Ukrainie, usłyszy od rodziców wykład, że wywołuje to impotencję.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 5 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną