Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Komisja za kasę

Gruzowisko po ataku terrorystycznym na żydowskie centrum kulturalne, Buenos Aires, 1994 r. Gruzowisko po ataku terrorystycznym na żydowskie centrum kulturalne, Buenos Aires, 1994 r. Ali Burafi/AFP / EAST NEWS

Izrael i argentyńscy Żydzi są wściekli, że Buenos Aires dogadało się z Teheranem. W La Plata mieszka największa diaspora w Ameryce Łacińskiej, boleśnie skrzywdzona podczas ataków na miejscowe żydowskie centrum kulturalne – w 1994 r. zginęło 85 osób i setkę raniono. Dwa lata wcześniej wybuch w ambasadzie Izraela zabił 29 osób. Wszystko wskazuje, że chociaż obie akcje przeprowadził libański Hezbollah, to sponsorem i prawdziwym mózgiem operacji był Iran. Jednym z głównych podejrzanych jest obecny minister obrony, a napiętych stosunków nie polepszyło to, że kilka lat temu argentyński ambasador w Teheranie został przyłapany na szmuglowaniu perskich zabytków.

Teraz Argentyna i Iran podpisały porozumienie o utworzeniu wspólnej komisji śledczej, dzięki której Latynosi będą mogli po raz pierwszy pojechać na Bliski Wschód i przesłuchać podejrzanych oraz świadków. Izrael uważa, że komisja to farsa, która formalnie pozwoli Iranowi się wybielić, bo ten nigdy nie zgodziłby się na takie przedsięwzięcie, gdyby nie był pewny swego. Buenos Aires też ma swój interes w całej sprawie. Argentynę trawią coraz większe kłopoty finansowe, więc z premedytacją ignoruje sankcje gospodarcze nałożone na Iran i jest już siódmym największym eksporterem towarów do tego kraju.

Polityka 06.2013 (2894) z dnia 05.02.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Co z tymi czołgami? Niemiecka prasa o kolejnym sporze Warszawy i Berlina

Spór o Leopardy, obiecane ponoć Polsce w ramach „zamiany okrężnej”, zmienił się w kolejny punkt zapalny. Sprawa rozgrywana jest przez rząd PiS jak zwykle w pełnym świetle jupiterów.

Adam Krzemiński
07.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną