Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Wielki zbieg rzek

Święto hinduizmu

Polityka
Kumbh Mela – największa na świecie uroczystość religijna trwa właśnie w Indiach. To mieszanka pielgrzymki z jarmarkiem – tyle że uczestników są dziesiątki milionów.

Wielka Kumbh Mela to jedno z największych – o ile nie największe – zgromadzenie religijne na świecie. W tym roku zaczęło się w połowie stycznia w północnoindyjskim stanie Uttar Pradeś, a ściągają nań miliony pielgrzymów z całego świata. Istotą święta, które trwa 55 dni, są rytualne kąpiele w ważnych ośrodkach pielgrzymkowych hinduizmu: Haridwarze, Udźdźajnie, Nasiku i tym najważniejszym – Allahabadzie, gdzie święta dla hinduistów rzeka Jamuna wpada do najświętszej rzeki tej religii – Gangesu. Z sanskrycka miejsce zejścia się Jamuny i Gangesu nosi nazwę Mahasangam, czyli „wielki zbieg rzek”. Zanurzenie się – wierzą pielgrzymi – oczyszcza duszę i uwalnia istotę ludzką z kołowrotu wcieleń.

Metropolia namiotowa

Wydarzenie, które na przemian odbywa się w tych czterech miejscach w tym roku ma opinię wyjątkowo pomyślnego z racji rzadkiego układu planet, który zdarza się raz na 147 lat. Podstawowym celem Kumbh Meli, mówią pandici, czyli hinduistyczni kapłani, jest upamiętnienie wielkiej wojny bogów z demonami o dzban amryty, czyli nektaru dającego nieśmiertelność. Według tradycji bóg Wisznu pokonał demony, zabierając im naczynie z eliksirem. Jego krople spadły właśnie na te cztery miasta. Wierzy się, że podczas Kumbh Meli woda w tych miejscach zamienia się w nektar, który pomaga oczyścić dusze wiernych.

Festiwal zyskał na znaczeniu w VIII w., kiedy to filozof i reformator hinduizmu Adi Śankaraćarja nadał formalny kształt wspólnotowym kąpielom oraz sformułował struktury zgromadzeń uczonych i wizjonerów, podczas których debatowano na temat propagowania hinduizmu. W istocie wiara jest namacalnie odczuwalna wśród pielgrzymujących, z których niektórzy jadą po kilka dni, a bywa, że idą pieszo, by uniknąć wszelkich form współczesnego transportu. Znoszą także różne inne trudności, jak spanie na ziemi pod gołym niebem w bardzo niskich temperaturach.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Musicale na fali. Taki mało rozśpiewany z nas naród, a nie ma spektaklu bez piosenki

Nie należymy do narodów rozśpiewanych, ale w teatrze trudno dziś znaleźć spektakl bez choćby jednej piosenki. Przybywa też dobrych rodzimych musicali.

Aneta Kyzioł
18.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną