„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Chłopski rozum jeździ autem

Kuszenie koncernów

materiały prasowe
Obwód kałuski osiem lat temu był głuchą prowincją, żyjącą z dotacji federalnego centrum. Dzisiaj jego gospodarka rozwija się szybciej niż chińska.

Błyskawiczny wzrost obwód kałuski zawdzięcza montowni samochodów, do której w poszukiwaniu dobrych zarobków ściągają wykwalifikowane kadry nawet z Moskwy. Słysząc nazwę Kaługa rekiny światowego biznesu zaczynają intensywnie machać ogonem. Twórcami miejscowej rewolucji gospodarczej okazali się nudziarze i straszni konformiści trzymający się zasady, że „wszystko trzeba robić powoli i nieprzepisowo”.

Rybacy i rybki

Josef Baumert lubi słodycze. Jest z wykształcenia biologiem; w Niemczech ma niewielki staw, w którym hoduje kolorowe karpie koi (hodowcy tych pięknych ryb tworzą elitarny klub). W Kałudze jest dyrektorem fabryki Volkswagen Group Rus.– Hodowla karpi koi i produkcja nowych modeli samochodów mają wiele wspólnego, są tak samo wciągające. W obu tych dziedzinach jednakowo trzeba dążyć do doskonałości – tłumaczy swoje hobby Baumert.

Volkswagen nie jest pierwszym zagranicznym producentem samochodów, którego przyciągnęli kałuscy czarodzieje. Ale właśnie jego przyjście posłużyło jako sygnał dla inwestorów, że w Kałudze musi się dziać coś ciekawego i pozytywnego, skoro taki fachowiec jak Baumert zechciał tu przyjechać. O inwestycje Volkswagena rywalizowało kilka rosyjskich prowincji, Niemcy zdecydowali się na Kaługę ze względu na transparentne stosunki z miejscowymi władzami. Nowoczesnych samochodów nie da się „hodować” w mętnej wodzie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną