Świat

Chłopski rozum jeździ autem

Kuszenie koncernów

materiały prasowe
Obwód kałuski osiem lat temu był głuchą prowincją, żyjącą z dotacji federalnego centrum. Dzisiaj jego gospodarka rozwija się szybciej niż chińska.

Błyskawiczny wzrost obwód kałuski zawdzięcza montowni samochodów, do której w poszukiwaniu dobrych zarobków ściągają wykwalifikowane kadry nawet z Moskwy. Słysząc nazwę Kaługa rekiny światowego biznesu zaczynają intensywnie machać ogonem. Twórcami miejscowej rewolucji gospodarczej okazali się nudziarze i straszni konformiści trzymający się zasady, że „wszystko trzeba robić powoli i nieprzepisowo”.

Rybacy i rybki

Josef Baumert lubi słodycze. Jest z wykształcenia biologiem; w Niemczech ma niewielki staw, w którym hoduje kolorowe karpie koi (hodowcy tych pięknych ryb tworzą elitarny klub). W Kałudze jest dyrektorem fabryki Volkswagen Group Rus.– Hodowla karpi koi i produkcja nowych modeli samochodów mają wiele wspólnego, są tak samo wciągające. W obu tych dziedzinach jednakowo trzeba dążyć do doskonałości – tłumaczy swoje hobby Baumert.

Volkswagen nie jest pierwszym zagranicznym producentem samochodów, którego przyciągnęli kałuscy czarodzieje. Ale właśnie jego przyjście posłużyło jako sygnał dla inwestorów, że w Kałudze musi się dziać coś ciekawego i pozytywnego, skoro taki fachowiec jak Baumert zechciał tu przyjechać. O inwestycje Volkswagena rywalizowało kilka rosyjskich prowincji, Niemcy zdecydowali się na Kaługę ze względu na transparentne stosunki z miejscowymi władzami. Nowoczesnych samochodów nie da się „hodować” w mętnej wodzie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną