Świat

Chłopski rozum jeździ autem

Kuszenie koncernów

materiały prasowe
Obwód kałuski osiem lat temu był głuchą prowincją, żyjącą z dotacji federalnego centrum. Dzisiaj jego gospodarka rozwija się szybciej niż chińska.

Błyskawiczny wzrost obwód kałuski zawdzięcza montowni samochodów, do której w poszukiwaniu dobrych zarobków ściągają wykwalifikowane kadry nawet z Moskwy. Słysząc nazwę Kaługa rekiny światowego biznesu zaczynają intensywnie machać ogonem. Twórcami miejscowej rewolucji gospodarczej okazali się nudziarze i straszni konformiści trzymający się zasady, że „wszystko trzeba robić powoli i nieprzepisowo”.

Rybacy i rybki

Josef Baumert lubi słodycze. Jest z wykształcenia biologiem; w Niemczech ma niewielki staw, w którym hoduje kolorowe karpie koi (hodowcy tych pięknych ryb tworzą elitarny klub). W Kałudze jest dyrektorem fabryki Volkswagen Group Rus.– Hodowla karpi koi i produkcja nowych modeli samochodów mają wiele wspólnego, są tak samo wciągające. W obu tych dziedzinach jednakowo trzeba dążyć do doskonałości – tłumaczy swoje hobby Baumert.

Volkswagen nie jest pierwszym zagranicznym producentem samochodów, którego przyciągnęli kałuscy czarodzieje. Ale właśnie jego przyjście posłużyło jako sygnał dla inwestorów, że w Kałudze musi się dziać coś ciekawego i pozytywnego, skoro taki fachowiec jak Baumert zechciał tu przyjechać. O inwestycje Volkswagena rywalizowało kilka rosyjskich prowincji, Niemcy zdecydowali się na Kaługę ze względu na transparentne stosunki z miejscowymi władzami. Nowoczesnych samochodów nie da się „hodować” w mętnej wodzie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Wanna Berlina. Tak kiedyś wypoczywano w uzdrowiskach nad Bałtykiem

O kuracjuszach w Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu, Dziwnowie... Jak dawniej odpoczywano nad Bałtykiem.

Dariusz Łukasiewicz
20.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną