Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Chłopski rozum jeździ autem

Kuszenie koncernów

materiały prasowe
Obwód kałuski osiem lat temu był głuchą prowincją, żyjącą z dotacji federalnego centrum. Dzisiaj jego gospodarka rozwija się szybciej niż chińska.

Błyskawiczny wzrost obwód kałuski zawdzięcza montowni samochodów, do której w poszukiwaniu dobrych zarobków ściągają wykwalifikowane kadry nawet z Moskwy. Słysząc nazwę Kaługa rekiny światowego biznesu zaczynają intensywnie machać ogonem. Twórcami miejscowej rewolucji gospodarczej okazali się nudziarze i straszni konformiści trzymający się zasady, że „wszystko trzeba robić powoli i nieprzepisowo”.

Rybacy i rybki

Josef Baumert lubi słodycze. Jest z wykształcenia biologiem; w Niemczech ma niewielki staw, w którym hoduje kolorowe karpie koi (hodowcy tych pięknych ryb tworzą elitarny klub). W Kałudze jest dyrektorem fabryki Volkswagen Group Rus.– Hodowla karpi koi i produkcja nowych modeli samochodów mają wiele wspólnego, są tak samo wciągające. W obu tych dziedzinach jednakowo trzeba dążyć do doskonałości – tłumaczy swoje hobby Baumert.

Volkswagen nie jest pierwszym zagranicznym producentem samochodów, którego przyciągnęli kałuscy czarodzieje. Ale właśnie jego przyjście posłużyło jako sygnał dla inwestorów, że w Kałudze musi się dziać coś ciekawego i pozytywnego, skoro taki fachowiec jak Baumert zechciał tu przyjechać. O inwestycje Volkswagena rywalizowało kilka rosyjskich prowincji, Niemcy zdecydowali się na Kaługę ze względu na transparentne stosunki z miejscowymi władzami. Nowoczesnych samochodów nie da się „hodować” w mętnej wodzie.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 6 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 lutego 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną