Walka o władzę w Iranie

Islamska republika braciszków
Dwaj bracia mogą już niebawem rządzić Iranem. Na cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi Najwyższy Przywódca Chamenei próbuje pozbyć się Ahmadineżada, z pomocą klanu Laridżanich.
Najwyższy przywódca Chamenei (w środku) i szef parlamentu Ali Laridżani  (z lewej) chcą się pozbyć prezydenta Ahmadineżada (z prawej).
Stringer Iran/Reuters/Forum

Najwyższy przywódca Chamenei (w środku) i szef parlamentu Ali Laridżani (z lewej) chcą się pozbyć prezydenta Ahmadineżada (z prawej).

Pod koniec stycznia Irańczycy wysłali małpę w kosmos. Na chwilę przed startem pokazali nawet jej zdjęcia, przerażonej i upchanej jakby w pudełko po butach z dziurkami. Rzeczniczka Białego Domu była oburzona potraktowaniem „biednej małpki”, protesty zgłosili obrońcy praw zwierząt, ale eksperci powątpiewali w prawdziwość tego przedsięwzięcia. Teheran nie rozwiał tych wątpliwości pokazując zdjęcia małej kosmonautki już po powrocie. Szybko okazało się, że na nowych fotografiach jest inna małpa (nie miała charakterystycznej brodawki). Z punktu widzenia Zachodu nie wiadomo, co gorsze: czy to, że małpa z pierwszego zdjęcia rzeczywiście sięgnęła gwiazd, co świadczyłoby o dużym zaawansowaniu irańskiego programu rakietowego, czy też to, że z tych gwiazd nie wróciła i trzeba było pokazać dublerkę.

Biednemu zwierzęciu pozazdrościł prezydent Mahmud Ahmadineżad, który w zeszłym tygodniu zapowiedział, że chce być pierwszym Irańczykiem w kosmosie. Biorąc pod uwagę smutny los pierwszej irańskiej małpy w kosmosie, przeciwnicy prezydenta już zacierają ręce. Na cztery miesiące przed końcem drugiej kadencji Ahmadineżada w irańskiej polityce wrze z powodu sporu między obozem prezydenta, który coraz wyraźniej zmierza do wariantu rosyjskiego (nie może rządzić przez trzy kadencje z rzędu, więc przez następną porządzi jego człowiek, a potem sam wróci do władzy), a religijnym establishmentem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną