Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Benedykt jak Celestyn

Kim był poprzedni papież, który nie chciał być papieżem

Papież Benedykt XVI i szczątki Celestyna V w Sulmonie. Papież Benedykt XVI i szczątki Celestyna V w Sulmonie. Giampiero Sposito/Reuters / Forum
Przedostatnim papieżem przed Benedyktem XVI, który zrezygnował z urzędu był Celestyn V. Z obecnym papieżem łączy go co najmniej niechęć do sprawowania władzy.
Papież Celestyn V.Wikipedia Papież Celestyn V.
Krążąca w Internecie rzekoma czaszka Celestyna - przebita ostrym narzędziem?AN Krążąca w Internecie rzekoma czaszka Celestyna - przebita ostrym narzędziem?

Dla skromnego 79-letniego mnicha Piotra z Morrone w południowych  Włoszech (Joseph Ratzinger w chwili wyboru na papieża miał 78 lat), który większość życia spędził w pustelni i w głębokiej ascezie, wybór na papieża był wielkim zaskoczeniem. Podobno tak bardzo wzbraniał się przed jego przyjęciem, że uciekł z klasztoru i udało się go przekonać dopiero po długich namowach. Jego pontyfikat był niezwykle krótki: 5 lipca 1294 r. w Santa Maria di Collemaggio w Aquili został koronowany na papieża, a już 5 miesięcy później abdykował, korzystając z ogłoszonego wcześniej własnego dekretu zezwalającego papieżom na ustąpienie w trakcie urzędowania. To on również wprowadził zasadę wyboru papieża przez konklawe.

Celestyn V jako powód swojego ustąpienia podał „pragnienie pokory dla życia czystszego, dla nieskalanego sumienia, braku własnej siły fizycznej, ignorancji, przewrotność ludzi, tęsknotę za spokojem swojego dawnego życia”. Brzmi znajomo? I słusznie. Benedykt XVI tłumaczył swoją decyzję niewystarczającymi siłami wynikającymi z podeszłego wieku. „Aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi” – ogłosił obecny papież w historycznym oświadczeniu.

Po opuszczeniu Pałacu Apostolskiego Benedykt XVI usunie się w cień. Najpierw przeprowadzi się do letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo, a następnie, po wyborze następcy, wróci do Watykanu by zamieszkać w klasztorze karmelitanek klauzulowych.

Podobnie postąpił Celestyn V, który po abdykacji próbował wieść pustelnicze życie, ale jego następca, papież Bonifacy VIII nakazał schwytanie go i umieszczenie w zamku Fumone w niezwykle ciasnej celi. Dziś historycy nie są pewni, czy po niespełna dwu latach papieża pokonała szalejąca w tym czasie zaraza, czy też zginął z rąk swojego następcy… Niektórzy historycy twierdzą, że zginął od gwoździa, którym przebito mu głowę. W internecie można nawet znaleźć zdjęcia mające rzekomo potwierdzić tę wersję.

Szczątki Celestyna przeniesione do Bazyliki Santa Maria di Collemaggio w Aquili przetrwały trzęsienie ziemi przed kilkoma laty. Obecny papież, otaczający go wielką estymą, w związku z 800 rocznicą jego urodzin, okres między sierpniem 2009 r. a sierpniem 2010 r. ogłosił Rokiem Celestyna.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną