Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Stan wypalenia

Burn out: Choroba naszych czasów

materiały prasowe
Pędzimy tak szybko, że zapominamy, po co i dokąd zmierzamy. Morderczy wyścig sprawia, że nasz mechanizm zaczyna się zużywać – jakby chciał się zatrzymać na zawsze. Tak zaczyna się choroba zwana wypaleniem.

W Europie i Stanach Zjednoczonych statystyka zdrowia psychicznego pokazuje jednoznacznie, że jest coraz więcej przypadków depresji, coraz więcej ludzi odczuwa pierwsze oznaki wypalenia zawodowego, przemęczenie, zestresowanie, drażliwość, brak satysfakcji, uczucie pustki, zniechęcenie, odpływ energii, brak chęci do życia... Znamy kogoś takiego? Lepsze pytanie: czy znamy kogoś odpornego na te doznania?

Kilka lat temu głośno było o zjawisku karoshi zaobserwowanym głównie w Japonii: o ludziach, także młodych, wykształconych i ambitnych, zapracowujących się na śmierć. Dosłownie. Dziś obserwujemy być może następną fazę tego zjawiska. Coraz więcej ludzi nie wytrzymuje tempa pracy i stresu – bądź też ma poczucie, że ich wysiłek nie jest doceniany i idzie na marne. Wysiada psychika, odmawia posłuszeństwa organizm. Światowa Organizacja Zdrowia uznała zawodowy stres za „jedno z największych zagrożeń XXI wieku”.

Lawina ruszyła

„Der Spiegel” opisuje typowy przypadek. Wszystko zaczęło się pozornie zwyczajnie. Jakob B., szef działu w firmie ubezpieczeniowej, czuł się od jakiegoś czasu przepracowany. Wyjechał na urlop, ale nawet na wakacjach nie udało się mu zrelaksować. Cały czas towarzyszyło mu uczucie niepokoju: czy o czymś nie zapomniał? Nie przeoczył? Nie mógł spać – zrywał się w nocy, by odpalić laptopa i sprawdzić, czy nie zawala jakiegoś terminu. Wieczorem przeszkadzała mu muzyka, rano – nawet świergot ptaków.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 7 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną