Świat

Wielki transfer

Kasa ponad granicami

materiały prasowe
Drobne sumy wysyłane przez emigrantów do rodzin w biednych krajach składają się na prawdziwą fortunę. Jak sprawić, by na dobre zmieniły Trzeci Świat?

Przez dziesięciolecia nie zauważano, jaki wpływ mają na globalną gospodarkę pieniądze przekazywane przez migrantów rodzinom w krajach pochodzenia. Uważano, że chodzi sumy bez znaczenia dla trendów makroekonomicznych. Obecnie wiadomo, że przepływy gotówki od emigracji zarobkowej biją wszelkie rekordy, gdyż coraz więcej ludzi decyduje się na życie i pracę za granicą. Według Banku Światowego w 2012 r. przepływy osiągnęły łącznie wartość 530 mld dolarów, a więc jest ich trzy razy więcej niż 10 lat temu. Stanowią trzykrotnie większą sumę niż ta przeznaczana na pomoc międzynarodową. A to znaczny, że można zacząć poważną dyskusję o tym, czy migranci i ich pieniądze nie są realną alternatywą dla funduszy pomocowych.

Fundusz solidarności

Gdyby przekazy pieniężne na poziomie notowanym przez Bank Światowy potraktować jako odrębną gospodarkę, zajmowałaby ona 22. miejsce na świecie pod względem PKB nominalnego. Według urzędników Banku Światowego rzeczywista suma może być dużo wyższa. Wiele przekazów nie jest nigdzie rejestrowanych, bo sporo osób przekazuje pieniądze z pominięciem banków i dużych firm, dostarczających dane o tych transakcjach. Niektóre kraje, takie jak Filipiny, Bangladesz, Senegal, utworzyły specjalne instytucje rządowe służące zarządzaniu pieniędzmi z przekazów od migrantów.

Rząd Rwandy na przykład, który stracił dużą część pomocy międzynarodowej na skutek oskarżeń o wspieranie rebeliantów w Demokratycznej Republice Konga, wzywa migrantów pochodzenia rwandyjskiego, by wspierali „fundusz solidarności”.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 7 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Uzbrojenie na nową wojnę

Po latach wojowania z terroryzmem USA szykują się do starcia z równorzędnym przeciwnikiem. Czy nowe systemy uzbrojenia sprawią, że potencjalny konflikt zbrojny między mocarstwami będzie niewidzialną wojną nowoczesnych urządzeń?

Przemysław Ziemacki
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną