Świat

Ekopirat atakuje

Aktywiści na morzu

materiały prasowe
Paul Watson, szef organizacji Sea Shepherd, ścigany międzynarodowym listem, prowadzi kampanię przeciwko japońskim łowcom wielorybów w Antarktyce.

Możliwość spotkania z Paulem Watsonem to rzadka okazja. Ten oceaniczny pirat, poszukiwany przez wszystkie policje świata, już od miesięcy zniknął z medialnych radarów. Nikt nie potrafił go namierzyć. Gdzie ukrył się słynny ekolog? Pierwszy etap mojej podróży wiódł na egzotyczne wyspy Samoa. Polecono mi odbyć 24-godzinną podróż samolotem z Paryża do Pago Pago, bez żadnych dodatkowych wskazówek. Pewne było tylko, że to nie będzie koniec trasy.

Aby porozmawiać z Paulem Watsonem, trzeba znaleźć się na pokładzie statku Steve Irwin, zagubionego gdzieś na Południowym Pacyfiku, między wyspami Samoa, Tonga, Fidżi a Nową Zelandią. Jak się tam dostanę i ile czasu to zajmie? Brak odpowiedzi. Wokół osoby tego kanadyjskiego ekologa, stojącego na czele organizacji Sea Shepherd, panuje prawdziwa paranoja. Żelazną zasadą jest, że nie można powiedzieć ani napisać nic, co mogłoby narazić na szwank jego bezpieczeństwo.

Statek pełen gaśnic

Siddharth (Sid) – z którym komunikowałam się e-mailowo od początku wyprawy – skąpił mi informacji. Dopiero po przybyciu do Pago Pago dowiedziałam się z e-maila, co mam dalej robić. Amerykański pilot Roger (długie szpakowate włosy przewiązane czarną bandaną) demonstrował wielką pewność siebie, ale półgodzinny lot małym śmigłowcem nad Pacyfikiem wydawał się wiecznością. I kuszeniem losu, podobnie jak późniejsze, wymierzone co do milimetra lądowanie na wąziutkim pokładzie Steve Irwin.

 

Artykuł pochodzi z najnowszego 7 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną