Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Papież cień

Kto na tronie Piotrowym?

materiały prasowe
Samotny, odizolowany przez kurię Benedykt XVI nie mógł przewodzić wspólnocie liczącej 1,2 mld wiernych – mówi teolog Hans Küng.

Co się zmieni po odejściu Benedykta XVI?
Hans Küng: Zapanuje pogląd, że papież powinien abdykować, gdy nadejdzie ku temu czas. Joseph Ratzinger bardzo wyraźnie powiedział, że po prostu już nie daje sobie rady. Jego poprzednik zaś uznał, że powinien umierać na oczach całego świata. Benedykt XVI na szczęście wskazał inną drogę: gdy papież nie jest już zdolny do sprawowania urzędu, powinien się go zrzec. I to jest właściwe podejście. Przecież w ostatnich latach życia Jana Pawła II zamiast papieża na czele Kościoła stała Kuria Rzymska.

Jakiego papieża chciałby pan dla swojego Kościoła?
Papieża, który nie żyje duchowo w średniowieczu, który nie reprezentuje średniowiecznej teologii, liturgii czy konstytucji Kościoła. Który jest otwarty po pierwsze na reformy, a po drugie na współczesność. Potrzebujemy papieża, który nie tylko opowiada się w kazaniach za wolnością Kościoła na świecie, ale też faktycznie wspiera słowem i czynem wolność i prawa człowieka wewnątrz Kościoła. Wspiera teologów, kobiety i tych wszystkich katolików, którzy chcą otwarcie mówić prawdę o sytuacji Kościoła i domagają się zmian.

Kto jest pana faworytem?
Jeśli to ujawnię, z pewnością nie zostanie wybrany. Jego pochodzenie jednak nie może odgrywać głównej roli. Trzeba po prostu wybrać człowieka najlepszego na to stanowisko. Nie ma już kandydatów, którzy brali udział w Soborze Watykańskim II. Do wyboru mamy przeciętnych ludzi, z których każdy zobowiązał się do kontynuowania polityki Watykanu. Czy ktoś się wyłamie? Zda sobie sprawę, w jak głębokim kryzysie znajduje się Kościół, i znajdzie drogę wyjścia? Jeśli kolejny papież tego nie zrobi, położenie Kościoła będzie raczej beznadziejne.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 8 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną