Świat

Ocean niespokojny

Mapa Wielkich Chin

materiały prasowe
Pretendujące do roli światowego mocarstwa Chiny chcą rozszerzać wpływy na morzach. Te ambicje są nie w smak sąsiadom uwikłanymi z nimi w spory terytorialne.

Mapa Pacyfiku oglądanego z Pekinu stała się obsesją Chin i strategów na całym globie. Widzimy na niej ogromny łuk, złożony z wysp, wysepek i wód terytorialnych innych państw, który z północy na południe, od Japonii po Indonezję, otacza Chińską Republikę Ludową. Z perspektywy najbardziej zaludnionego kraju świata ta morska „zapora” zamyka przed nim przyszłość i blokuje możliwości stania się największym światowym mocarstwem. Chiny zamierzają więc zmienić tę mapę. Pytanie tylko, czy są gotowe uczynić to za wszelką cenę?

Przez długi czas Pekin był aktywny właściwie tylko na papierze. Na oficjalnych mapach Chin oprócz terytorium lądowego ukazuje się też Morze Południowochińskie, odwzorowane w oddzielnej małej ramce w prawym dolnym rogu. Pekin rości sobie prawa do tego obszaru o powierzchni ponad trzech milionów kilometrów kwadratowych i wszystkich znajdujących się na nim archipelagów, nawet położonych o tysiące kilometrów od chińskich wybrzeży. Inne nadbrzeżne kraje protestowały przeciw tym zakusom, ale na próżno – Państwo Środka coraz mocniej zaznacza swoją obecność na spornych wodach. Zaniepokojone państwa regionu zwracają się do ONZ, domagając się zastosowania międzynarodowych reguł dotyczących wód terytorialnych. Większość z nich zbliżyła się też do Waszyngtonu, który jako jedyny jest zdolny pohamować chińską zachłanność.

Zagrożenie wojną

Pekin przymierza się właśnie do opublikowania nowej mapy „Wielkich Chin”, która może wywołać jeszcze większą irytację. Tym razem mapa ma przybrać bardziej pionowy układ i obejmować całe Morze Południowochińskie – ukazane w tej samej skali, co reszta chińskiego terytorium – jak też 130 leżących na nim wysp, wysepek, raf i atoli. Całość będzie wyraźnie oznaczona jako „terytorium Chin”.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 8 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 lutego 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną