Świat

Żeby kultowe było kasowe

Literatura: sztuka adaptacji

materiały prasowe
Napisałeś książkę? To przerób ją na film lub operę. David Mitchell, autor powieści „Atlas chmur”, dobrze wie, jak zmusić dzieło, żeby pracowało dla swojego twórcy.

Pewnego dnia David Mitchell rozmawiał przez Skype’a z menedżerami z Hollywood, siedząc w swoim domu w Irlandii. Chciał się dowiedzieć, jak postępuje praca nad ekranizacją jego powieści z 2004 r. „Atlas chmur”, z budżetem w wysokości 100 mln dolarów. – Przez cały czas rozmowy zachowywałem pokerową twarz, ale potem pobiegłem na dół i powiedziałem żonie: „Tom Hanks zgodził się zagrać. Możesz w to uwierzyć?” i wykonałem maoryski taniec triumfalny po całym domu.

Później, po rozmowie z trojgiem reżyserów, wystukał w Google nazwiska Toma Tykwera oraz Lany i Andy’ego Wachowskich – pierwszy to niemiecki reżyser znany z filmu „Biegnij, Lola, biegnij”, a pozostali to Amerykanie, autorzy słynnej trylogii „Matrix”. – To dla mnie prawdziwy zaszczyt, że ci ludzie gotowi byli poświęcić kilka lat, by sfilmować moją powieść. To wielki komplement.

Czego nie umie Nabokov?

Nigdy nie przypuszczał, że jego książka zostanie przeniesiona na ekran. „Atlas chmur” składa się z sześciu przeplatających się wzajemnie, stylistycznie zróżnicowanych nowel obejmujących w sumie 500 lat. Są to: dziennik podróży pewnego Amerykanina, płynącego statkiem przez Pacyfik w latach 50. XIX w.; listy biseksualnego angielskiego kompozytora do kochanka z 1935 r.; opowieść sensacyjna o dziennikarce, która w latach 70. XX w. ujawnia spisek w kalifornijskim środowisku związanym z energetyką jądrową; komedia z 2012 r., której bohaterem jest londyński wydawca uciekający przed pisarzem nieudacznikiem; historia zmodyfikowanej genetycznie kobiety, buntującej się w 2144 r. przeciwko swoim okrutnym twórcom i w końcu napisana w wymyślonym dialekcie powieść o żyjącym w 2346 r. postapokaliptycznym pasterzu.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 9 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną