„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Prosperity City

Miasto: cud nad Potomakiem

materiały prasowe
Waszyngton jest coraz większy i bogatszy, ale tylko dlatego, że coraz większą rolę w USA odgrywa biurokracja. Na światowych ambicjach tej metropolii tracą inne amerykańskie miasta.

Już od dawna uważano, że waszyngtońska metropolia jest odporna na recesję dzięki niestrudzonej ekspansji rządu federalnego zarówno w dobrych, jak i w złych czasach. Dopiero teraz jednak, gdy Waszyngton kwitnie, a większość kraju tonie w gospodarczym marazmie, widać wyraźnie, jak prosperuje to miasto. Przez ostatnich 10 lat odnotowało imponujący wzrost gospodarczy i demograficzny. Tymczasem miasta zajmujące obecnie i w przeszłości drugie miejsce na liście największych metropolii kraju – Los Angeles i Chicago – coraz bardziej tracą na znaczeniu. Chociaż Waszyngton wciąż nie może się z nimi równać, jeśli chodzi o liczbę ludności, to jednak przewyższa je pod względem potęgi ekonomicznej i znaczenia w skali całego kraju.

Czy jest to korzystne dla Ameryki, to już zupełnie inna sprawa. Waszyngton to sztucznie stworzona stolica, miasto powołane do życia podczas wojny o niepodległość. Orędownicy lokalizacji miasta nad Potomakiem mieli nadzieję, że dzięki temu będzie się ono prężnie rozwijać i stanie się także handlową stolicą; nigdy jednak do tego nie doszło. Podczas gdy władze stanowe wspierały inne miasta w biznesowych przedsięwzięciach, Waszyngtonem zarządzał Kongres, bardziej zainteresowany sprawami krajowymi niż lokalnymi. Miasto popadło w stagnację. Rozwój zaczął się wprawdzie podczas wojny secesyjnej, ale dopiero w czasach Wielkiego Kryzysu i II wojny światowej, wraz z umacnianiem się pozycji władz federalnych, Waszyngton zaczął naprawdę prosperować. Podczas wojny średni dochód na rodzinę był tam wyższy niż w Nowym Jorku czy Los Angeles.

Waszyngton był również w znacznym stopniu czarny: do 1957 r. było to największe miasto Stanów Zjednoczonych, w którym czarni mieszkańcy stanowili większość. W latach 70. XIX w. Kongres, kierując się rasistowskimi obawami przed czarnymi wyborcami, postanowił zastąpić wybieralnych burmistrzów radą komisarzy mianowanych przez prezydenta USA. Zmiana, wprowadzona zaledwie kilka lat po tym, gdy czarni mężczyźni otrzymali czynne prawo wyborcze na szczeblu lokalnym, ukróciła ambicje miasta i pozostawiła po sobie kłopotliwe dziedzictwo w postaci trudnych stosunków rasowych.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 9 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 4 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną