Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Przećwierkane

Tweeter: na usługach państw

materiały prasowe
Z portali społecznościowych korzysta coraz więcej rządów – zwykły tweet staje się strategiczną bronią propagandową.

Avi Benajahu, rzecznik izraelskiej armii, już prawie dwa lata temu zadeklarował publicznie chęć zwerbowania ekspertów od „nowych mediów”. Powód był prosty. – Sieci społecznościowe są strategiczną bronią – wyjaśnił. Siły zbrojne zaczęły zatem szukać cyfrowych tubylców –ludzi młodych, którzy dorastali już w tej „nowej kulturze”.

Rzecznik podał przykład, jaką rolę odegrały sieci społecznościowe w trakcie rewolucji w Egipcie i Tunezji. Przypomniał także o „irańskiej wiośnie” i manifestacjach, które nastąpiły po uznanych za sfałszowane wyborach w 2009 r. – Telefon komórkowy może wyrządzić reżimowi większą szkodę niż operacja służb wywiadowczych – powiedział, prezentując projekt.

Rezultaty tej nowej izraelskiej cyberstrategii były mocno odczuwalne pod koniec ubiegłego roku. Jednym z pierwszych posunięć, które armia poczyniła po zabiciu w listopadzie wojskowego dowódcy Hamasu Ahmeda Dżabariego, było zamieszczenie informacji na Twitterze. „Wyeliminowany” – napisano po prostu. Kilka minut później dodano link do filmiku dokumentującego ten atak. Potem izraelska armia wysłała ostrzeżenie do członków Hamasu, doradzając im, aby „nie wychylali się” w następnych dniach. Palestyńskie bojówki, także mające konto na Twitterze, nie omieszkały odpowiedzieć na to w swoim stylu: „Otworzyliście bramy piekła”.

Sieciowa rewolucja

Izraelskie ministerstwo obrony ma już w swoich strukturach dużą komórkę, zajmującą się wyłącznie dbaniem o przekaz w sieciach społecznościowych. Na jej czele stoi Sacha Dratwa, 26-letni Belg, który według amerykańskiego magazynu „Tablet” zdołał uczynić z nich „istotny filar strategii” Izraela.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną