Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Przećwierkane

Tweeter: na usługach państw

materiały prasowe
Z portali społecznościowych korzysta coraz więcej rządów – zwykły tweet staje się strategiczną bronią propagandową.

Avi Benajahu, rzecznik izraelskiej armii, już prawie dwa lata temu zadeklarował publicznie chęć zwerbowania ekspertów od „nowych mediów”. Powód był prosty. – Sieci społecznościowe są strategiczną bronią – wyjaśnił. Siły zbrojne zaczęły zatem szukać cyfrowych tubylców –ludzi młodych, którzy dorastali już w tej „nowej kulturze”.

Rzecznik podał przykład, jaką rolę odegrały sieci społecznościowe w trakcie rewolucji w Egipcie i Tunezji. Przypomniał także o „irańskiej wiośnie” i manifestacjach, które nastąpiły po uznanych za sfałszowane wyborach w 2009 r. – Telefon komórkowy może wyrządzić reżimowi większą szkodę niż operacja służb wywiadowczych – powiedział, prezentując projekt.

Rezultaty tej nowej izraelskiej cyberstrategii były mocno odczuwalne pod koniec ubiegłego roku. Jednym z pierwszych posunięć, które armia poczyniła po zabiciu w listopadzie wojskowego dowódcy Hamasu Ahmeda Dżabariego, było zamieszczenie informacji na Twitterze. „Wyeliminowany” – napisano po prostu. Kilka minut później dodano link do filmiku dokumentującego ten atak. Potem izraelska armia wysłała ostrzeżenie do członków Hamasu, doradzając im, aby „nie wychylali się” w następnych dniach. Palestyńskie bojówki, także mające konto na Twitterze, nie omieszkały odpowiedzieć na to w swoim stylu: „Otworzyliście bramy piekła”.

Sieciowa rewolucja

Izraelskie ministerstwo obrony ma już w swoich strukturach dużą komórkę, zajmującą się wyłącznie dbaniem o przekaz w sieciach społecznościowych. Na jej czele stoi Sacha Dratwa, 26-letni Belg, który według amerykańskiego magazynu „Tablet” zdołał uczynić z nich „istotny filar strategii” Izraela.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Svante Pääbo i jego denisowianie. Tajemniczy kuzyni z jaskini

Denisowianie znani są niemal wyłącznie z kopalnego DNA. Badamy ich od dziesięciu lat, a każde nowe odkrycie przynosi kolejną zagadkę.

Marcin Ryszkiewicz
12.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną