„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Przećwierkane

Tweeter: na usługach państw

materiały prasowe
Z portali społecznościowych korzysta coraz więcej rządów – zwykły tweet staje się strategiczną bronią propagandową.

Avi Benajahu, rzecznik izraelskiej armii, już prawie dwa lata temu zadeklarował publicznie chęć zwerbowania ekspertów od „nowych mediów”. Powód był prosty. – Sieci społecznościowe są strategiczną bronią – wyjaśnił. Siły zbrojne zaczęły zatem szukać cyfrowych tubylców –ludzi młodych, którzy dorastali już w tej „nowej kulturze”.

Rzecznik podał przykład, jaką rolę odegrały sieci społecznościowe w trakcie rewolucji w Egipcie i Tunezji. Przypomniał także o „irańskiej wiośnie” i manifestacjach, które nastąpiły po uznanych za sfałszowane wyborach w 2009 r. – Telefon komórkowy może wyrządzić reżimowi większą szkodę niż operacja służb wywiadowczych – powiedział, prezentując projekt.

Rezultaty tej nowej izraelskiej cyberstrategii były mocno odczuwalne pod koniec ubiegłego roku. Jednym z pierwszych posunięć, które armia poczyniła po zabiciu w listopadzie wojskowego dowódcy Hamasu Ahmeda Dżabariego, było zamieszczenie informacji na Twitterze. „Wyeliminowany” – napisano po prostu. Kilka minut później dodano link do filmiku dokumentującego ten atak. Potem izraelska armia wysłała ostrzeżenie do członków Hamasu, doradzając im, aby „nie wychylali się” w następnych dniach. Palestyńskie bojówki, także mające konto na Twitterze, nie omieszkały odpowiedzieć na to w swoim stylu: „Otworzyliście bramy piekła”.

Sieciowa rewolucja

Izraelskie ministerstwo obrony ma już w swoich strukturach dużą komórkę, zajmującą się wyłącznie dbaniem o przekaz w sieciach społecznościowych. Na jej czele stoi Sacha Dratwa, 26-letni Belg, który według amerykańskiego magazynu „Tablet” zdołał uczynić z nich „istotny filar strategii” Izraela.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną