Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jak Hitler stał się Hitlerem

Nazizm: krótki kurs demagogii

materiały prasowe
Przyszły Führer rozpoczął karierę polityczną jako prosty żołnierz w Monachium zaraz po I wojnie światowej. To wtedy zdobył kompetencje, które zadecydowały o jego późniejszym awansie.

Żołnierz wraca z przegranej wojny i nie ma dosłownie nic. Ani wykształcenia, ani rodziny, ani przyjaciół. Co robi? Pozostaje żołnierzem. I tak właśnie uczynił gefrajter Adolf Hitler. 21 listopada 1918 r., 10 dni po ogłoszeniu rozejmu, stawił się w garnizonie swego pułku w Monachium. Dostał darmowe wyżywienie, około 40 marek żołdu miesięcznie i ciepłe miejsce do spania, co owej zimy miało niebagatelne znaczenie. Wiele lat później powiedział, że po zakończeniu wojny postanowił zostać politykiem. W rzeczywistości chciał wtedy jak najdłużej być żołnierzem. Minęło jeszcze prawie półtora roku, nim opuścił swoją starą armię – to najmniej znany okres w życiu późniejszego dyktatora.

Gefrajter komisarzem

Historycy od dziesięcioleci próbują odpowiedzieć na pytanie, jak malarz amator stał się straszliwym tyranem i gdzie ukształtował się młody Hitler. Czy już w Linzu, gdzie dorastał jako syn despotycznego celnika? W Wiedniu, gdzie jako niespełniony artysta w latach 1908–1913 większość czasu mieszkał w internacie dla mężczyzn? Podczas I wojny światowej, kiedy to na froncie zachodnim widział rozszarpane ciała?

Historyk Othmar Plöckinger stawia akcent w zupełnie innym miejscu. „Decydujący zwrot w życiu Hitlera przypada na okres, który spędził jako żołnierz w Monachium w latach 1918–1920” – pisze ten naukowiec z Salzburga w książce „Unter Soldaten und Agitatoren. Hitlers prägende Jahre im deutschen Militär 1918–1920” (Wśród żołnierzy i agitatorów. Lata spędzone w niemieckiej armii, które ukształtowały Hitlera, 1918–1920). Według niego to wtedy Hitler scementował swój antysemicki obraz świata. Wtedy stał się antybolszewikiem. Wtedy zebrał doświadczenia, „które później wykorzystał w swojej karierze propagandysty i lidera NSDAP”.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 10 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 11 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną