Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Papieskie imiona poprzedników Franciszka

Benozzo Gozzoli / Wikipedia
Nowy papież Jorge Mario Bergoglio przyjął imię Franciszek. Zaraz po wyborze na papieża powiedział kardynałom, że zrobił to na cześć świętego Franciszka z Asyżu.

W Kościele rzymskim imię papieża to ważny komunikat. Mówi o tym, na co będzie zwracał szczególną uwagę w swojej posłudze. Wybrane przez nowego papieża imię może oznaczać jego duże przywiązanie do ubóstwa, prostoty i świętości Franciszka z Asyżu, ale także akcentuje poczucie własnej grzeszności. W ikonografii Franciszek z Asyżu przedstawiany jest w brązowym habicie, przepasany białym sznurem z trzema węzłami. Symbolizują one trzy składane przez braci śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Co ciekawe, w 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii.

Kardynał Karol Wojtyła wybierając imię pokazał, że chce – jak jego poprzednik Jan Paweł I - być dziedzicem soborowych papieży Jana XXIII i Pawła VI. Podobnie wybierając imię Benedykta XVI, kardynał Joseph Ratzinger wskazał na Benedykta XV - arystokratę, dyplomatę, papieża, który starał się działać na rzecz pokoju w czasie pierwszej wojny światowej.

Pierwszy papież, czyli św. Piotr, faktycznie miał na imię Szymon. Nadał mu je, według Ewangelii, Chrystus („Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas - to znaczy: Piotr” ). Ale po nim, przez kolejne pięćset lat, papieże nie przybierali nowych imion. Po św. Piotrze pierwszą głową Kościoła, która to zrobiła był Jan II (jego pontyfikat przypadał na lata 533-535). Zrobił to prawdopodobnie dlatego, że jego właściwe imię - Merkuriusz - kojarzyło się z pogańskim rzymskim bogiem Merkurym i musiało być dla nowo wybranego papieża pewnym obciążeniem.

Kolejnymi papieżami, którzy przyjęli nowe imiona, ale dopiero czterysta lat po Janie II, byli: Jan XII (955-964), ochrzczony jako Oktawian oraz Jan XIV (983-984), z chrztu Piotr, który postanowił zmienić imię przez wzgląd na szacunek dla pierwszego papieża. Dopiero od pontyfikatu Grzegorza V (996 – 999), który wcześniej nosił imię Brunon, przyjmowanie przez papieży nowych imion stało się normą. Po zakończeniu pontyfikatu papieża Landona (911-914) biskupi Rzymu najchętniej przyjmowali imię, które nosił jeden z ich poprzedników.

Najwięcej było papieży o imieniu: Jan (23), Grzegorz i Benedykt (16), Klemens (14), Innocenty i Leon (13), Pius (12), Stefan i Bonifacy (9), Urban i Aleksander (8), Paweł i Hadrian (6) oraz Celestyn i Sykstus (5). Ale w poczcie papieży są też tacy o mniej popularnych imionach, takich jak Kalikst, Formosus, Agapit czy Hadrian.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną