Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Opłaca(l)ni przyjaciele

Sylwetka: doradcy wielkiego Chana

materiały prasowe
Kazachski autokrata Nursułtan Nazarbajew otacza się grupą wpływowych, europejskich polityków, głównie socjaldemokratów.

Wśród obrońców praw człowieka prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew uchodzi za bezprzykładnego despotę. Zdaniem amerykańskiej organizacji Human Rights Foundation Nazarbajew stworzył „postmodernistyczną dyktaturę, w której z majątku państwowego skradziono miliardy dolarów”. Amnesty International oskarża go o stosowanie tortur.

Jak na takiego tyrana władca Kazachstanu ma niezwykłych popleczników. Należą do nich były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, byli premierzy Tony Blair, Romano Prodi i Alfred Gusenbauer oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były minister spraw wewnętrznych Niemiec Otto Schily. Wszystkich łączą socjaldemokratyczne poglądy.

Jaśnie oświeceni

Oficjalnie Gusenbauer, Kwaśniewski i Prodi są członkami Międzynarodowej Niezależnej Grupy Doradczej Nazarbajewa. Obradują kilka razy w roku, ostatnio dwa tygodnie temu w stolicy kraju, Astanie. Ich wynagrodzenie opiewa na siedmiocyfrowe kwoty. Rolę doradcy pełni także były premier Tony Blair, według brytyjskiej prasy za kwotę dziewięciu milionów euro rocznie.

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną