„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Święta raczej nieświęta

Sylwetka: jaka byłaś, Tereso?

Polityka
Co sie stało z gigantycznymi pieniędzmi zbieranymi latami przez Matkę Teresę? Jaki był prawdziwy sens jej misji? Zespół kanadyjskich naukowców jeszcze raz zbadał jej życiorys.

Trójka Kanadyjczyków: Serge Larivée i Genevieve Chenard z Uniwersytetu Montrealskiego oraz Carole Sénéchal z Uniwersytetu Ottawy przebadali życiorys i działalność Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, znanej na całym świecie jako błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty. Naukowcy analizowali m.in. strategię, jaką Watykan zastosował do stworzenia wizerunku Matki Teresy, zupełnie pomijając kontrowersyjne aspekty jej działalności. Na pytanie, dlaczego Matka Teresa, skoro nie była tak idealna, jak się wydaje, wciąż uznawana jest za świętą, Larivée odpowiada innym pytaniem: Cóż można znaleźć lepszego dla Kościoła niż beatyfikacja i następnie kanonizacja takiego modelu człowieka – zwłaszcza w sytuacji, gdy kościoły świecą pustkami i upada autorytet Rzymu?

Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w 2003 r. Naukowcy zwrócili uwagę na ważną rolę w budowaniu jej mitu, jaką odegrał wpływowy brytyjski dziennikarz Malcolm Muggeridge, konserwatysta, którego poznała w Londynie w 1968 r. Podobnie jak ona był przeciwnikiem aborcji, rozwodów i środków antykoncepcyjnych. Mówi się wręcz, że bez Muggeridge’a nie byłoby Matki Teresy. Wiele lat później, odbierając Pokojową Nagrodę Nobla, stwierdziła, że największym zagrożeniem dla pokoju na świecie jest aborcja.

Pięknie cierpieć

Po przeanalizowaniu około 200 dokumentów związanych z Matką Teresą natrafiono na fakty, które kolidują z jej oficjalnym wizerunkiem, zwłaszcza w kwestii troski o ubogich i chorych. Matka Teresa miała ponoć mawiać, że pięknie jest patrzeć, jak biedacy godzą się ze swym losem i cierpią jak Chrystus na krzyżu. I że światu wiele daje ich cierpienie. Dysponowała jednak znacznymi kwotami, jakie napływały z akcji charytatywnych – mogła wykorzystać je, by ulżyć w cierpieniu potrzebującym, którzy do niej tłumnie ściągali. Zamiast tego pozwalała, by ich zdrowie ulegało pogorszeniu z braku leków, środków przeciwbólowych, potrzebnej higieny czy chociażby jedzenia. Gloryfikowała ich cierpienie, zamiast im ulżyć.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną