Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Tacy jak my

Rozmowa: o istocie ubóstwa

materiały prasowe
Biedni są biedni nie dlatego, że nic nie mają, tylko dlatego, że nie umieją gospodarować swoimi skromnymi zasobami. Nauczmy ich tego! – przekonuje Esther Duflo, ekonomistka okrzyknięta najwybitniejszą specjalistką od walki z ubóstwem.

Tygodnik „Time” zalicza panią do stu najbardziej wpływowych osób, a „The Economist” – do najsprawniej rozwijających się zawodowo ekonomistów na świecie. Według dziennika „The Daily Telegraph” uratowała pani świat przed kryzysem…
Esther Duflo: Ten artykuł został skopiowany z „The New Yorkera”…

… który również napisał na pani temat bardzo pozytywny artykuł. Niech pani zdradzi, jak uratować świat.
Prowadzę bardzo pragmatyczne badania na temat ubóstwa. Ludzie najwyraźniej bardzo się interesują tym tematem. To oczywiście bardzo budujące.

Uważa pani, że biedni pozostają biednymi, gdy nie oszczędzają. Jak można jednak oszczędzać, jeśli się nic nie ma?
Biedni mają mniej pieniędzy, ale również i oni mają prawo wyboru. Mogą zadecydować, czy zjedzą więcej dziś, czy jutro. Wiedząc, że obecnie mamy trochę pieniędzy, a w przyszłości się to zmieni, staramy się trochę zaoszczędzić. Nie ma żadnego powodu, dla którego biedni nie mogliby oszczędzać proporcjonalnie do swoich możliwości, tak samo jak bogaci.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną