Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Romantyk tułacz

Muzyka: 200 urodziny Wagnera

materiały prasowe
Jubileusz kontrowersyjnego twórcy oper elektryzuje całe Niemcy i wszystkich miłośników Ryszarda Wagnera na świecie.

To wymowne, że nagrobek Wagnera w bawarskim Bayreuth to czarna płyta bez nazwiska. Widać nie było potrzeby, by ogłaszać światu, czyj jest ten grób. Świat miał o tym wiedzieć. W Niemczech różne miasta walczą o Wagnera niczym średniowieczni mnisi o kości świętych. Główni rywale to Lipsk (gdzie się urodził), Drezno (gdzie stał się znany), Monachium (gdzie wyciągał pieniądze od szalonego króla Ludwika II) i Bayreuth (gdzie ostatecznie osiadł i zlecił budowę opery). Jest jeszcze kilka innych obiektów, którymi mógłby zainteresować się wytrawny, wagnerowski turysta, jak zamek Wartburg w Eisenach (inspiracja do napisania „Tannhäusera”) oraz dziwaczne małe muzeum w Königswinter nad Renem, które z pomocą kilku statecznych krokodyli udaje smoczą kryjówkę z „Zygfryda”.

By zwiedzić wszystkie te miejsca, trzeba trochę popodróżować. Wagner chętnie się przemieszczał, często uciekając przed wierzycielami, policjantami i zazdrosnym mężami. Przeżywał wzloty i upadki, doświadczał skrajnego ubóstwa i luksusów, uwodził i angażował się w politykę.

Lipsk

Tutaj Wagner przyszedł na świat 22 maja 1813 roku. Szkoda, że jedynym śladem tego doniosłego wydarzenia jest tablica na ścianie budynku, w którym mieści się dom towarowy. Wszystko zmiotły alianckie bomby i komunistyczna obojętność. I chociaż Lipsk proponuje pieszą wycieczkę z okazji 200 rocznicy urodzin Wagnera, to w dużej mierze polega ona na zwiedzaniu miejsc, których już nie ma.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną