Świat

Romantyk tułacz

Muzyka: 200 urodziny Wagnera

materiały prasowe
Jubileusz kontrowersyjnego twórcy oper elektryzuje całe Niemcy i wszystkich miłośników Ryszarda Wagnera na świecie.

To wymowne, że nagrobek Wagnera w bawarskim Bayreuth to czarna płyta bez nazwiska. Widać nie było potrzeby, by ogłaszać światu, czyj jest ten grób. Świat miał o tym wiedzieć. W Niemczech różne miasta walczą o Wagnera niczym średniowieczni mnisi o kości świętych. Główni rywale to Lipsk (gdzie się urodził), Drezno (gdzie stał się znany), Monachium (gdzie wyciągał pieniądze od szalonego króla Ludwika II) i Bayreuth (gdzie ostatecznie osiadł i zlecił budowę opery). Jest jeszcze kilka innych obiektów, którymi mógłby zainteresować się wytrawny, wagnerowski turysta, jak zamek Wartburg w Eisenach (inspiracja do napisania „Tannhäusera”) oraz dziwaczne małe muzeum w Königswinter nad Renem, które z pomocą kilku statecznych krokodyli udaje smoczą kryjówkę z „Zygfryda”.

By zwiedzić wszystkie te miejsca, trzeba trochę popodróżować. Wagner chętnie się przemieszczał, często uciekając przed wierzycielami, policjantami i zazdrosnym mężami. Przeżywał wzloty i upadki, doświadczał skrajnego ubóstwa i luksusów, uwodził i angażował się w politykę.

Lipsk

Tutaj Wagner przyszedł na świat 22 maja 1813 roku. Szkoda, że jedynym śladem tego doniosłego wydarzenia jest tablica na ścianie budynku, w którym mieści się dom towarowy. Wszystko zmiotły alianckie bomby i komunistyczna obojętność. I chociaż Lipsk proponuje pieszą wycieczkę z okazji 200 rocznicy urodzin Wagnera, to w dużej mierze polega ona na zwiedzaniu miejsc, których już nie ma.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną