Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Romantyk tułacz

Muzyka: 200 urodziny Wagnera

materiały prasowe
Jubileusz kontrowersyjnego twórcy oper elektryzuje całe Niemcy i wszystkich miłośników Ryszarda Wagnera na świecie.

To wymowne, że nagrobek Wagnera w bawarskim Bayreuth to czarna płyta bez nazwiska. Widać nie było potrzeby, by ogłaszać światu, czyj jest ten grób. Świat miał o tym wiedzieć. W Niemczech różne miasta walczą o Wagnera niczym średniowieczni mnisi o kości świętych. Główni rywale to Lipsk (gdzie się urodził), Drezno (gdzie stał się znany), Monachium (gdzie wyciągał pieniądze od szalonego króla Ludwika II) i Bayreuth (gdzie ostatecznie osiadł i zlecił budowę opery). Jest jeszcze kilka innych obiektów, którymi mógłby zainteresować się wytrawny, wagnerowski turysta, jak zamek Wartburg w Eisenach (inspiracja do napisania „Tannhäusera”) oraz dziwaczne małe muzeum w Königswinter nad Renem, które z pomocą kilku statecznych krokodyli udaje smoczą kryjówkę z „Zygfryda”.

By zwiedzić wszystkie te miejsca, trzeba trochę popodróżować. Wagner chętnie się przemieszczał, często uciekając przed wierzycielami, policjantami i zazdrosnym mężami. Przeżywał wzloty i upadki, doświadczał skrajnego ubóstwa i luksusów, uwodził i angażował się w politykę.

Lipsk

Tutaj Wagner przyszedł na świat 22 maja 1813 roku. Szkoda, że jedynym śladem tego doniosłego wydarzenia jest tablica na ścianie budynku, w którym mieści się dom towarowy. Wszystko zmiotły alianckie bomby i komunistyczna obojętność. I chociaż Lipsk proponuje pieszą wycieczkę z okazji 200 rocznicy urodzin Wagnera, to w dużej mierze polega ona na zwiedzaniu miejsc, których już nie ma.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 11 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 18 marca 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną