Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Biegaj to odlecisz

Hobby: kilometry w nogach

materiały prasowe
Męczy,sprawia ból, wymaga wysiłku, a jednak miliony ludzi codziennie oddają się tej rozrywce i rusza truchtem. Do czego im to potrzebne? Do szczęścia.

W zimny, deszczowy niedzielny poranek sznurowałem buty, gdy mój trzyletni syn zapytał, dokąd się wybieram. – Idę pobiegać – odpowiedziałem. – Po co? – zapytał. To było dobre pytanie. Tak naprawdę nie chciało mi się wychodzić. Moje ciało, wyrwane z ciepłych, przytulnych pieleszy, było przeciw. Co prawda przygotowywałem się do startu w maratonie, ale miał się on odbyć dopiero za kilka miesięcy. W tym konkretnym momencie stawianie czoła mroźnemu porankowi nie miało większego znaczenia w przygotowaniach do maratonu. Mogłem wyjść pobiegać później. Albo nawet następnego dnia. W ogóle nie musiałem brać udziału w tym maratonie.
Dlaczego się zdecydowałem? – Bo sprawia mi to przyjemność – odpowiedziałem, bez większego przekonania.

Cel sam w sobie

Prawda jest taka, że tuż przed biegiem trudno wytłumaczyć komukolwiek, nawet samemu sobie, dlaczego właściwie człowiek biega. Przecież to bez sensu. Bieganie to męka. Wymaga wysiłku. Towarzyszy mu nieznośny ból.

Niektórzy mówią, że biegać mogą tylko za piłką, a bieganie dla samego biegania wydaje im się upiornie nudne. Słuchając ich, kiwam uprzejmie głową. Przecież w życiu ich nie przekonam. Logika nie stoi po mojej stronie. Nawet jeśli bieganie jest tanie, nie trzeba rezerwować sali ani organizować drużyny.

Oczywiście niektórzy biegają, żeby schudnąć albo żeby poprawić kondycję – to doskonałe uzasadnienie. Ale dla wielu prawdziwa przyczyna, dla której katujemy nogi, tak naprawdę nie sprowadza się do zrzucenia wagi czy poprawienia kondycji. Kiedy byłem młody, wciąż poprawiałem ludzi, którzy pytali, czy biegam dla poprawy kondycji. – Nie – mówiłem. – Chodzi tylko o to, żeby mieć kondycję do biegania.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 12/13 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 25 marca 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną