Świat

Dobre rady dla Franciszka

Tym razem rady z wewnątrz Kościoła. Amerykański teolog i pisarz George Weigel, biograf Jana Pawła II, idzie po bandzie. Jego zdaniem, trzeba ukrócić wpływy włoskie w kurii rzymskiej. Chodzi o „włoskie” podejście do pracy, a nie o nację, bo w tym stylu działa w Watykanie wielu przedstawicieli innych narodów tam zatrudnionych. Centralna administracja kościelna to korporacja niewielka (około 2 tys. „zatrudnionych”), lecz drastycznie niewydolna. Zebrani na konklawe kardynałowie dużo o tym dyskutowali w kontekście afery Vatileaks.

A zatem, co robić? Weigel, kojarzony z kościelnym lobby na rzecz demokratycznego kapitalizmu za czasów Jana Pawła II, nie jest liberałem obyczajowym i nie takich zmian oczekuje po nowym papieżu. Ale jest Amerykaninem wychowanym w etosie ciężkiej i solidnej pracy. Nie powinno być tak, że kurialiści wychodzą z roboty wczesnym popołudniem, że nie ma regularnych spotkań szefów watykańskich „ministerstw” i urzędów, że nie odbywają się nawet robocze posiedzenia w kancelarii „premiera” (obecnie kard. Tarcisio Bertone, dość powszechnie obciążany w elicie kościelnej za złe zarządzanie). Należy wprowadzić 40-godzinny tydzień pracy, mocno przetasować załogę Piotrowej barki, stworzyć profesjonalny sztab papieski na wzór sztabu prezydenckiego, wymusić koordynację działań. Z tym wszystkim jednak, dodaje Weigel, nie można przesadzić. Dla teologa Watykan to nie tylko instytucja do zreformowania, lecz także instrument ewangelizacji świata. Jak kuria o tym zapomni, żadna reforma nie pomoże.

Polityka 14.2013 (2902) z dnia 02.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną