Świat

Chávez pilnuje z raju

Hugo Chávez w animowanych zaświatach. Hugo Chávez w animowanych zaświatach. AN

Długi okres choroby i niepewne wiadomości z Kuby, gdzie odbywał leczenie, a później wielodniowa żałoba, rozciągnięte w czasie uroczystości pogrzebowe i ogrom ludzkich uczuć – wszystko to zbudowało wokół śmierci prezydenta Wenezueli klimat mistyczno-religijny. Nawiązuje do tych nastrojów filmik animowany, wyświetlany w telewizji publicznej, wspierający kampanię wyborczą Nicolasa Maduro, tymczasowego następcy Hugo Cháveza.

Oto Comandante trafia do raju. Przechadza się po bezkresnych zielonych łąkach, w ulubionych sandałach i słynnym dresie w barwach narodowych, aż dostrzega znajome postaci. Jest tu Evita Perón, Che Guevara, Salvador Allende, jest też oczywiście sam Simón Bolivar, którego prezydent wybrał za patrona swego ruchu. Zapraszają go do swego grona, a Chávez z uśmiechem się do nich przyłącza. Ale w ostatnich kadrach, na zbliżeniu, patrzy uważnie w oczy rodakom przed telewizorami, jakby chciał przypilnować, czy w wyborach wszyscy oddadzą głos na kogo trzeba, czyli na Maduro. Głosowanie 14 kwietnia.

Polityka 14.2013 (2902) z dnia 02.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną