Świat

Nocna zmiana rodzica

Trudno wskazać kraj, gdzie rodzice mają lepiej niż w Szwecji. Według rządowego raportu o tamtejszym rynku zatrudnienia, rekordowe 78 proc. kobiet, które mają dzieci do siódmego roku życia, pracuje. Na ten wynik składa się kilka szwedzkich okoliczności. Każdy mały Szwed ma zagwarantowane miejsce w przedszkolu, a rodzice nie płacą za to więcej niż 3 proc. miesięcznej pensji – szwedzkie państwo wydaje na ten system więcej niż na armię. Pomagają też godziny otwarcia żłobków – standardowo od godz. 6 do 18. Poza tym rodzice na każde dziecko mają do wykorzystania 16 miesięcy płatnego urlopu, przy czym przez pierwsze 13 miesięcy otrzymują co najmniej 80 proc. ostatnich zarobków. Mało? Państwo dokłada im jeszcze w przeliczeniu ponad 500 zł miesięcznie na każde dziecko.

Według wspomnianego raportu kluczem do tak wysokiego poziomu zatrudniania młodych matek okazały się jednak nocne żłobki. W ostatnich latach zafundowało je sobie aż 123 z 290 szwedzkich gmin. Nocne żłobki to oferta dla rodziców, którzy pracują w nietypowych godzinach, na przykład w transporcie lub hotelarstwie, a takich pracowników w Szwecji przybywa. Jeśli rodzic przyniesie zaświadczenie od pracodawcy o nietypowych godzinach pracy, może dziecko zostawić w nocnym żłobku nawet na kilkanaście godzin. Samorządy i rodzice są zachwyceni, dzieci głosu nie mają.

Polityka 14.2013 (2902) z dnia 02.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną