Świat

Made in osiedle

To oznaczenie nie zawsze znaczy to samo. To oznaczenie nie zawsze znaczy to samo. 123 RF

Holenderski rząd, wzorem brytyjskiego i duńskiego, wzywa sprzedawców, by znakowali produkty pochodzące z izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimy i ze Wzgórz Golan. Wino, miód, jajka, mięso, warzywa, owoce czy kosmetyki, zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki, mają być odpowiednio oznaczone, a nie – tak jak do tej pory – jako produkty „made in Israel”. W Danii i w Wielkiej Brytanii zaleca się, by na etykietach dodawać informację o dokładnym pochodzeniu towaru: „produkt z izraelskiego osiedla” lub „produkt palestyński”. Także holenderski szef dyplomacji Frans Timmermans uważa, że obywatele powinni mieć możliwość świadomego wyboru, chociaż rząd nie zamierza wprowadzać żadnego zakazu sprzedaży.

Szacuje się, że na unijne półki sklepowe trafiają co roku produkty z osiedli o wartości 230 mln euro (15 razy więcej niż wartość eksportu palestyńskiego). A w praktyce część eksporterów z osiedli nie płaci ceł, bo wystarczy, że formalnie firma zarejestrowana jest np. w Tel Awiwie (w UE kraj pochodzenia sprawdza się po kodach pocztowych). Teraz to się może zmienić, czego obawia się Izrael, tym bardziej że rosnąca grupa Izraelczyków nie chce kupować towarów z osiedli.

Polityka 14.2013 (2902) z dnia 02.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną