Świat

Absurd zwany farbą

Sztuka: bryzganie zamiast malowania

materiały prasowe
Dzikie, prowokacyjne zabawy w chlapanie po płótnach to tylko na pozór wygłupy. Amerykański artysta Richard Jackson szokuje i intryguje w ten sposób od 40 lat. W Kalifornii można obejrzeć retrospektywę jego prac.

Gruba warstwa farby w intensywnych kolorach wystaje jak zaprawa murarska z tysięcy płócien poukładanych jak cegły w kształt świątyni wielkości sali muzealnej i rozpościera się tęczami barw na tle białych ścian. Strzela z karabinku, tworząc wielkie malowidło i tryska z odbytów zwierząt kręcących się na karuzeli wprost na obracające się płótna i rzeźby wiszące na ścianach.

Farba jest pompowana przez rurki neonów, które tworzą tytuł wystawy. Spływa do wanny, która jest kopią tej, w której zamordowano jednego z bohaterów rewolucji francuskiej (Jean-Paul Marat został zasztyletowany w wannie przez Charlotte Corday 13 lipca 1793 r. – przyp. FORUM). Kapie ze szklanych modeli ludzkich głów, sączy się ze zgniecionych metalowych modeli baleriny i wypływa z węża trzymanego przez rzeźbę nagiej, pochylonej postaci wychylającej się przez szczelinę ledwo uchylonego okna. Gromadzi się w kałuże na postumentach i podłodze.

Obraz z kulami

Na tej wystawie przy wejściu ostrzega się zwiedzających, by nie dotykali eksponatów, bo świeżo malowane. Skąd ta obsesja farby? Jednym z powodów może być fakt, że autor wystawy, Richard Jackson, urodzony w Sacramento w 1939 r., rozpoczął karierę artystyczną w Los Angeles około roku 1968, kiedy malarstwo było w okresie agonii. Technikę tę uznano wtedy za przestarzałą i nieprzystającą do zindustrializowanej rzeczywistości mass mediów. To, co Jackson robi z farbą, to inteligentny i często zabawny komentarz do tamtych nastrojów. W jego rękach farba tworzy teatr absurdu.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 14 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 8 kwietnia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną