Świat

Między Koreami

Jeśli Półwysep Koreański jest beczką prochu, to lont do niej znajduje się gdzieś przy 38 równoleżniku. Właśnie tam mogłoby dojść do ewentualnej prowokacji, która uruchomiłaby konflikt zbrojny. Równoleżnik dzieli Półwysep mniej więcej na pół i jako linia podziału brany był pod uwagę już w końcu XIX w., gdy o Koreę rywalizowała Japonia i Rosja. Od 60 lat biegnie tędy najlepiej strzeżona granica świata, która na całej długości jest majstersztykiem współczesnej sztuki fortyfikacyjnej, z bunkrami, schronami, stanowiskami karabinów maszynowych, czołgów i artylerii, tysiącami kilometrów drutów kolczastych i zbiornikami zaporowymi, których woda mogłaby posłużyć do zalania przeciwnika. Dla ścisłości: granice są dwie, a żołnierze obu armii nie mają zbyt wielu okazji do kontaktu. By zmniejszyć prawdopodobieństwo jakiejkolwiek awantury, oddziela ich tzw. strefa zdemilitaryzowana.

Paradoksalnie ten szeroki na 4 i długi na 250 km pas ziemi niczyjej jest jednym z najwspanialszych rezerwatów przyrody w bardzo gęsto zaludnionym rejonie Azji. Ciągnie się przez lasy, bagna, góry i morskie wybrzeża, i mimo niezliczonej ilości min stał się ostoją wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, w tym bardzo rzadkiego żurawia mandżurskiego, od wieków ważnego symbolu Dalekiego Wschodu. Prawdopodobnie w strefie żyją jeszcze lamparty amurskie, których na wolności zostało mniej niż 30 osobników. Zagrożeniem dla nich może być zarówno wojna, jak i trwały pokój, bo nie wiadomo, czy dzika strefa przetrwałaby w zjednoczonej Korei.

 

Polityka 15.2013 (2903) z dnia 09.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną