Świat

Hiszpania: Finansowanie klubów piłki nożnej pod lupą UE

Bruksela bada hiszpańską piłkę nożną... Bruksela bada hiszpańską piłkę nożną... Melinda Nagy / PantherMedia
„Bruksela bada hiszpańską piłkę nożną”, obwieszcza El País, po czym informuje, że instancje Komisji Europejskiej kontrolujące współzawodnictwo sportowe wzięły po lupę trzy walenckie drużyny piłkarskie Valencia, Herkules i Elche – które wymieniły rząd regionalny, kontrolowany przez centroprawicową Partię Ludową, jako gwaranta około 118 milionów euro kredytów bankowych.
materiały prasowe

Kluby okazały się niezdolne do spłaty swego zadłużenia wobec Bankia, Banco de Valencia i CAM, a te właśnie banki zostały później znacjonalizowane, czyli że rząd Walencji – jednego z najbardziej zadłużonych hiszpańskich regionów – został zmuszony do zwrotu pożyczki.

Jeśli Komisja Europejska zdecyduje, że ta pomoc finansowa była nieprawidłowa i naruszała prawo konkurencji, kluby będą musiały zwrócić pieniądze, „co może doprowadzić do ich bankructwa”, pisze El País, dodając przy tym, że całkowite zadłużenie wszystkich klubów piłkarskich Hiszpanii wynosi 3,6 mld euro.

"Od wielu lat rozmaite [publiczne] źródła finansowego wsparcia pozwoliły na rozwój tego, co Bruksela nazywa „hiszpańską bańką nożną” [...]. Iberyjski futbol cieszy się wielkim poważaniem, ale z przyczyn ekonomicznych istnieją poważne wątpliwości co do przyszłości wielu klubów [i] ta dziwna sprzeczność między ich wspaniałym sukcesem i katastrofalną sytuacją gospodarcza wywołała podejrzenia w Europie”.

Informacja pochodzi ze strony Presseurop

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną