Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Serce rośnie

Temat z okładki: Od łatki do komórki

materiały prasowe
Medycyna znalazła się na progu rewolucji technologicznej: być może już za dwadzieścia lat lekarze będą w stanie wymieniać narządy w ciele człowieka niczym części zamienne w samochodzie.

Kłopoty z sercem? Nie ma problemu! Dzięki zastosowaniu nowych technologii medycyny regeneracyjnej i genowej możliwe będzie wyhodowanie nowego narządu. Dokucza wątroba? Spokojnie, dobiegł końca jej okres gwarancyjny i potrzebna jest wymiana. Naukowcy wierzą, że już niebawem dla przeprowadzenia zabiegu tego typu nie będzie potrzebny dawca ani implant – ludzkie organy zastępcze będą hodowane w probówkach.

Przywykliśmy już do doniesień dotyczących zastosowania komórek macierzystych w medycynie, media regularnie zasypują nas sensacyjnymi wiadomościami o wynikach przełomowych badań. Jednak na razie możemy mówić jedynie o pojedynczych udanych eksperymentach. I nie wiadomo, jak prędko i czy kiedykolwiek nowe technologie będą powszechnie dostępne.

W opisywanych eksperymentach wykorzystywane są embrionalne komórki macierzyste, uzyskiwane z ludzkich zarodków. Komórki te mają potencjalnie zdolność przekształcania się w dowolny rodzaj komórek obecnych w ludzkim organizmie – mięśnia sercowego, kości, wątroby, skóry czy mózgu (w naszych tkankach występuje ponad 200 rodzajów komórek).

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie dotychczas napotykało poważne dylematy natury etycznej i moralnej. Sytuacja zmieniła się dopiero pięć lat temu za sprawą japońskiego uczonego. Shinya Yamanaka zdołał przywrócić dojrzałe ludzkie komórki do stanu wczesnej fazy rozwoju (pluripotencji), w której mogą one dać początek każdemu typowi komórek. Dzięki temu dawcą komórek macierzystych niezbędnych do wyhodowania zdrowego narządu może być sam pacjent. Technologia ta pozwala zatem zapomnieć o problemach moralnych, które dotychczas stanowiły przeszkodę. Ponadto praktycznie wyklucza ona ryzyko odrzucenia przeszczepianego materiału przez organizm.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 15 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 15 kwietnia 2013 r.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną