Świat

Serce rośnie

Temat z okładki: Od łatki do komórki

materiały prasowe
Medycyna znalazła się na progu rewolucji technologicznej: być może już za dwadzieścia lat lekarze będą w stanie wymieniać narządy w ciele człowieka niczym części zamienne w samochodzie.

Kłopoty z sercem? Nie ma problemu! Dzięki zastosowaniu nowych technologii medycyny regeneracyjnej i genowej możliwe będzie wyhodowanie nowego narządu. Dokucza wątroba? Spokojnie, dobiegł końca jej okres gwarancyjny i potrzebna jest wymiana. Naukowcy wierzą, że już niebawem dla przeprowadzenia zabiegu tego typu nie będzie potrzebny dawca ani implant – ludzkie organy zastępcze będą hodowane w probówkach.

Przywykliśmy już do doniesień dotyczących zastosowania komórek macierzystych w medycynie, media regularnie zasypują nas sensacyjnymi wiadomościami o wynikach przełomowych badań. Jednak na razie możemy mówić jedynie o pojedynczych udanych eksperymentach. I nie wiadomo, jak prędko i czy kiedykolwiek nowe technologie będą powszechnie dostępne.

W opisywanych eksperymentach wykorzystywane są embrionalne komórki macierzyste, uzyskiwane z ludzkich zarodków. Komórki te mają potencjalnie zdolność przekształcania się w dowolny rodzaj komórek obecnych w ludzkim organizmie – mięśnia sercowego, kości, wątroby, skóry czy mózgu (w naszych tkankach występuje ponad 200 rodzajów komórek).

Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie dotychczas napotykało poważne dylematy natury etycznej i moralnej. Sytuacja zmieniła się dopiero pięć lat temu za sprawą japońskiego uczonego. Shinya Yamanaka zdołał przywrócić dojrzałe ludzkie komórki do stanu wczesnej fazy rozwoju (pluripotencji), w której mogą one dać początek każdemu typowi komórek. Dzięki temu dawcą komórek macierzystych niezbędnych do wyhodowania zdrowego narządu może być sam pacjent. Technologia ta pozwala zatem zapomnieć o problemach moralnych, które dotychczas stanowiły przeszkodę. Ponadto praktycznie wyklucza ona ryzyko odrzucenia przeszczepianego materiału przez organizm.

 

Fragment artykułu pochodzi z najnowszego 15 numeru tygodnika FORUM w kioskach od poniedziałku 15 kwietnia 2013 r.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Jak Koreańczycy podbijają świat muzyki klasycznej. Słychać ją nawet w słynnych k-dramach

Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.

Dorota Szwarcman
15.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną