Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nigeria to nie Peru

Premier Donald Tusk i prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wraz z małżonkami, 11 kwietnia 2013 r. Premier Donald Tusk i prezydent Nigerii Goodluck Jonathan wraz z małżonkami, 11 kwietnia 2013 r. Deji Yake/EPA / PAP

W rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Donald Tusk pojechał do Nigerii. Nie tylko dla słońca – zabrał ze sobą przedstawicieli 20 firm z branży stoczniowej, energetycznej i surowcowej. Polskie firmy chciałyby tam m.in. budować małe elektrownie, kupować i przetwarzać biomasę oraz sprzedawać elementy do budowy domów. W Nigerii jest już Grupa Kulczyk Investments. W marcu za 585 mln dol. kupiła licencje górnicze na wydobycie ropy w delcie Nigru.

Na razie polska wymiana handlowa z Nigerią nie jest duża, ale tylko od początku roku do Abudży pojechały dwie delegacje polskich przedsiębiorców. Z kolei w maju na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach ma przyjechać silna reprezentacja nigeryjskich firm. Polski biznes nie robi w ten sposób przysługi premierowi – według firmy doradczej PwC Nigeria w 2050 r. będzie już 13 gospodarką świata, jeśli tylko Nigeryjczykom uda się wykorzystać swoje bogactwa surowcowe. Mają im w tym pomóc zagraniczni inwestorzy, być może również z Polski. Nigeria to bardzo perspektywiczny rynek, ale biznesowi przeszkadzają lokalne konflikty, szczególnie w delcie Nigru, piractwo oraz rosnące w siłę ugrupowania islamskie. Według ekspertów bardzo trudno zaistnieć tam bez wsparcia politycznego, takiego chociażby, jak rządowe wizyty na najwyższym szczeblu.

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

USA: jak kraj emigrantów zamykał się na emigrantów. Miało powstać „lepsze społeczeństwo”

Granica z Meksykiem jest tłem sporu Republikanów z Demokratami o pomoc dla Ukrainy. Jak się kształtowała w przeszłości polityka imigracyjna USA?

Andrzej Krawczyk
13.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną