Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Nowa domena Mali

Czy malijska domena internetowa .ml zdobędzie popularność w sieci? Czy malijska domena internetowa .ml zdobędzie popularność w sieci? Nigel Pavitt / Corbis

Francja rozpoczęła już wycofywanie swoich wojsk z Mali. Do końca kwietnia na miejscu ma pozostać tylko garstka żołnierzy. Z powodu niedawnej interwencji i walk Francuzów z miejscowymi islamistami afrykańskie państwo trafiło na pierwsze strony międzynarodowej prasy – teraz władze w Bamako obawiają się, że sytuacja powróci do wcześniejszej normy i świat znów zapomni o ich ojczyźnie. Żeby temu zapobiec, postanowiły sięgnąć po niecodzienne środki: od lipca za darmo udostępnią wszystkim chętnym swoją domenę internetową: .ml.

Malijczycy wyraźnie chcą pójść śladem kolegów z Tokelau. Chociaż ten miniaturowy archipelag na wschód od Australii zamieszkuje zaledwie 2 tys. osób, to jego darmowy adres .tk jest dziś najpopularniejszy na świecie: w sieci pojawia się dwukrotnie częściej niż rosyjski i chiński razem wzięte! Oprócz świetnej promocji wyspiarze czerpią z takiego rozwiązania spore korzyści materialne. Choć sam adres jest darmowy, to państewko zarabia na pojawiających się w domenie reklamach – te zyski stanowią dziś 20 proc. PKB Tokelau.

Malijska końcówka .ml jest jak na razie mało znana. Zawiera ją niewiele ponad pół setki aktywnych adresów internetowych, bo dostęp do sieci ma tylko 4 proc. mieszkańców.

Polityka 16.2013 (2904) z dnia 16.04.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną