Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Rewolucja to żart

Egipcjanie śmieją się z siebie

Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Ben Curtis/AP Photo / EAST NEWS
Egipt to najweselszy barak w bliskowschodnim obozie, ale jego nowe islamskie władze nie znają się na żartach i właśnie zamknęły usta najpopularniejszemu komikowi.
Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.Amr Nabil/AP Photo/EAST NEWS Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.

Egipski lis prosi o azyl polityczny w Libii. – Lisie, dlaczego uciekasz z ojczyzny? – pyta pogranicznik. – Bo w Egipcie aresztują wielbłądy. – Ale ty nie jesteś wielbłądem? – Oczywiście, że nie, ale wytłumacz to egipskiej policji.

39-letni kardiochirurg z Kairu Bassam Jusuf tym właśnie starym egipskim dowcipem skomentował działania prokuratury, która 30 marca nakazała jego aresztowanie. Zarzuty? Znieważenie islamu, prezydenta Egiptu Mohammada Morsiego i podawanie fałszywych informacji. Czwarty zarzut nie został ujawniony nawet oskarżonemu, który jednak po kilku godzinach został zwolniony do domu po wpłaceniu kaucji. Jusuf opowiadał później stacji CNN: „Na początku myślałem, że zatrzymano mnie tylko dlatego, aby policjanci zrobili sobie ze mną zdjęcia”. Potem jednak było całkiem poważne przesłuchanie, a prokuratorzy przeanalizowali jego program satyryczny – jak sam przyznał – „żart po żarcie”.

Bassam Jusuf jest dziś najpopularniejszym komikiem na całym Bliskim Wschodzie, a jego program o nazwie „Program” („El Bernameg”) w egipskiej telewizji CBC ogląda co piątek ponad 30 mln widzów w całym regionie. Wyjątkowość „Programu” polega na tym, że to pierwszy show w historii Egiptu nagrywany z udziałem publiczności na żywo. Dlatego też nie pojawił się u niego jeszcze żaden egipski polityk. Sam Jusuf nie ukrywa, że wzoruje się na amerykańskim komiku Jonie Stewarcie, który w stacji Comedy Central prowadzi ogromnie popularny w USA program „The Daily Show”: ten sam styl, humor, podobne dekoracje, nad biurkami Stewarta i Jusufa wisi nawet ten sam napis: „Nie zamierzam się cenzurować, aby uszanować twoją ignorancję”.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja to żart"
Reklama