Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Rewolucja to żart

Egipcjanie śmieją się z siebie

Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Obalony przed dwoma laty Mubarak to zdecydowanie najważniejszy bohater egipskich dowcipów. Ben Curtis/AP Photo / EAST NEWS
Egipt to najweselszy barak w bliskowschodnim obozie, ale jego nowe islamskie władze nie znają się na żartach i właśnie zamknęły usta najpopularniejszemu komikowi.
Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.Amr Nabil/AP Photo/EAST NEWS Bassam Jusuf otoczony wielbicielami przed wejściem na przesłuchanie w związku ze stawianymi mu zarzutami o obrażanie islamu i szefów państwa.

Egipski lis prosi o azyl polityczny w Libii. – Lisie, dlaczego uciekasz z ojczyzny? – pyta pogranicznik. – Bo w Egipcie aresztują wielbłądy. – Ale ty nie jesteś wielbłądem? – Oczywiście, że nie, ale wytłumacz to egipskiej policji.

39-letni kardiochirurg z Kairu Bassam Jusuf tym właśnie starym egipskim dowcipem skomentował działania prokuratury, która 30 marca nakazała jego aresztowanie. Zarzuty? Znieważenie islamu, prezydenta Egiptu Mohammada Morsiego i podawanie fałszywych informacji.

Polityka 17-18.2013 (2905) z dnia 23.04.2013; Świat; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja to żart"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022